محققان ايراني گز بدون قند براي بيماران ديابتي تهيه کردند

۱۳۸۸/۰۵/۰۵ - ۱۰:۰۹ - کد خبر: 16564
 محققان ايراني گز بدون قند براي بيماران ديابتي تهيه کردند
شرکت فناوري هاي نوين سکه از واحد هاي فناوري خصوصي مستقر در پارک علم و فناوري شيخ بهايي توانسته است با استفاده از گياه استويا که قند سالم در طبيعت است، گز بدن قند توليد کند.
به گفته قاسم مصلحي، رييس شهرک علمي وتحقيقاتي اصفهان، برگ هاي خام گياه استويا و پودر گياهي سبز رنگ آن 10 تا 15 برابر شيرين تر از شکر است و شيريني مواد استخراجي تصفيه شده حاصل از استويا که به نام استويوسيد معروف است، 200 تا 300 برابر شيرين تر از شکر است.
وي افزود: استويوسيد يک پودر سفيد و بلوري است که از برگ هاي گياه استويا استخراج مي شود و خواص شيميايي و ترکيب موجود در اين درختچه، باعث جلب توجه اين واحد براي توليد گز بدون قند شده است.
مصلحي اظهار داشت: از مرحله کشت بافت تا استحصال مواد قندي گياه استويا در اين واحد فناوري انجام مي شود و گز توليد شده علاوه بر بي ضرر بودن براي افراد ديابتي، در آينده نزديک با ويتامين هاي دي، ث و کلسيم غني مي شود.
مدير عامل اين واحد فناوري به خواص و مزيت هاي برتر استويا نسبت به شکر اشاره کرد و گفت: استويا ضد پوسيدگي دندان، بدون انرژي (کالري) و 250 تا 300 بار شيرين تر از شکر است؛ اثر نامطلوب بر فشار خون و ديابت نمي گذارد؛ ضد ميکروب بوده و طبيعي است.
رييس شهرک علمي وتحقيقاتي اصفهان با بيان اينکه يک ذره کوچک از پودر استويا به قدري شيرين است که اکثر مردم طاقت خوردن آن را ندارند، گفت: استويا بر خلاف شکر باعث افزايش قند خون نمي شود و به همين دليل پس از مصرف، قند خون را افزايش نمي دهد.
گز يکي از فرآورده هاي سنتي ايران است که به جهت پاره اي ويژگي ها در عرصه محصولات غذايي جهان منحصر به فرد مي باشد.
در ساخت گز از هيچ نوع مواد و افزودني هاي غير طبيعي مانند انواع نگهدارنده ها، رنگ و اسانس استفاده نمي شود و تنها افزودني معروف اين محصول، گزانگبين است که به علت کاهش چشمگير برداشت آن در سال هاي اخير، جايگزين هاي ديگري چون ترنجبين و شير خشت پيدا کرده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.14853s, 18q