رشته‌هاي جراحي از جنس سلولهاي بنيادي، مصدوميتهاي ارتوپدي را سريعتر ترميم مي‌كنند

۱۳۸۸/۰۵/۰۵ - ۱۰:۱۷ - کد خبر: 16568
رشته‌هاي جراحي از جنس سلولهاي بنيادي، مصدوميتهاي ارتوپدي را سريعتر ترميم مي‌كنند
‌اين پژوهشگران به روشي سريع‌تر و آسان‌تر براي تبديل سلولهاي بنيادي فرد به رشته‌هاي جراحي دست يافته‌اند و تاكيد دارند كه اين روش روند بهبود و ترميم زخم‌ها را تسريع كرده و از آسيب ديدگي مجدد جلوگيري مي‌كند.

يك گروه 10 نفره از دانشجويان مهندسي بيوپزشكي در آمريكا با همكاري يك شركت فناوري پزشكي موفق به ابداع اين روش جديد شده‌اند.

به گفته محققان؛ از اين رشته‌هاي جراحي مي‌توان براي كمك به بيماران و مصدومين كه دچار آسيب‌هاي مهم ارتوپدي مانند كشيدگي تاندونها هستند، استفاده كرد.

اين پژوهشگران تاكيد كردند: با تكنيك جديد روش جراحان در ترميم جراحت و آسيب ديدگي تغيير نخواهد كرد. اما ما معتقديم كه سلولهاي بنيادي به ميزان قابل ملاحظه‌اي پروسه ترميم و شفاي آسيب ديدگي را سرعت و بهبود مي‌بخشد و از آنجا كه سلولهاي بنيادي از بدن خود فرد گرفته مي‌شود،‌ هيچ مشكلي در پس زدن بخش‌هاي پيوندي بوجود نخواهد آمد.

رشته‌هاي جراحي تهيه شده از سلولهاي بنيادي در نهايت تكامل يافته و به تاندونها و يا غضروفهاي مورد نياز در محل جراحي تبديل مي‌شوند. اين رشته‌ها درعين حال پروتئين‌هاي فاكتور رشد را آزاد مي‌كنند كه سرعت ترميم جراحت را افزايش داده و در عين حال ميزان التهاب بافت نيز كاهش پيدا مي‌كند. در حال حاضر اين روش روي حيوانات آزمايش مي‌شود.

اين پژوهشگران هم چنين در حال بررسي امكان استفاده از اين روش براي ساير جراحي‌هاي ارتوپدي، بيماريهاي قلبي يا بيماريهاي زنان هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.03814s, 18q