نقش عامل انساني در تصادفات رانندگي كاهش يافت

۱۳۸۸/۰۵/۰۵ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 16571
نقش عامل انساني در تصادفات رانندگي كاهش يافت
سرهنگ عباس‌علي موحدي‌نژاد در گفت‌وگو با فارس افزود: در پژوهشي كه توسط دفتر تحقيقات كاربردي پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي صورت گرفت مشخص شد كه نقش عامل انساني در تصادفات كاهش يافته است.
سرهنگ موحدي‌نژاد گفت: پژوهش مذكور با هدف بهره‌گيري از داده‌هاي برگرفته از اطلاعات و آمار موجود و ارائه سهم هر يك از عوامل سه گانه موثر در تصادفات جاده‌اي ايران و تشخيص دقيق سهم هر يك از عوامل به منظور اتخاذ تدابير لازم و توزيع سرمايه‌هاي مورد نياز در زمينه ارتقاء ايمني ترافيك و در پي آن كاهش تصادفات است.
رئيس دفتر تحقيقات كاربردي راهنمايي و رانندگي اظهار داشت: مسئولان ذيربط همواره نقش عامل نيروي انساني، راه و خودرو را به ترتيب مهم ترين عامل بروز سوانح رانندگي معرفي مي‌كنند و در اظهارات خود 70 تا 80 درصد عوامل بروز تصادفات را نقش انسان مي‌دانند.
وي افزود: بر اساس يافته‌هاي به دست آمده از اين تحقيق در سال 85 نقش عامل راه 36 درصد، عامل انسان 49 درصد و نقش خودرو 15 درصد را تشكيل مي‌دادند.
سرهنگ موحدي‌نژاد اظهار داشت: بر اساس يافته‌هاي به دست‌ آمده در سال 86 نقش عامل راه35 درصد، عامل انسان 51 درصد و خودرو 14 درصد بود.
رئيس دفتر تحقيقات كاربردي راهور گفت: در سال 87 نقش راه 34 درصد، انسان 51 درصد و خودرو 12 درصد است.
وي افزود: در سال 1997 تحقيقي در اروپا انجام شد كه نتيجه قابل تامل است.يافته‌هاي اين تحقيق نشان داد كه در كشورهاي اروپايي نقش عامل راه 24 درصد ، انسان 67 درصد و خودرو 9 درصد است.
سرهنگ موحدي‌نژاد تاكيد كرد: نتايج تحقيق بعمل آمده نشانگر مثمر ثمر بودن اقدامات فرهنگي و آموزشي پليس و ديگر دستگاه‌هاي فرهنگي است كه با افزايش فرهنگ ترافيك و رعايت قوانين راهنمايي از طرف مردم بوده است.
سرهنگ موحدي‌نژاد گفت: طبق آمار، سالانه بالغ بر 1 ميليون و 200 هزار نفر در دنيا بر اثر سوانح رانندگي جان خود را از دست مي‌دهند و با روند رو به رشد تصادفات پيش بيني مي‌شود تا سال 2020 بيش از 3 ميليون نفر از جمعيت جهان سالانه قرباني حوادث جاده‌اي شوند.
وي اظهار داشت: در بين كشورهاي مختلف هندوستان با 106 هزار كشته در سال بيشترين آمار قربانيان حوادث جاده‌اي در جهان را داراست و پس از آن چين با 81 هزار كشته در سال در رتبه دوم قرار دارد.
رئيس دفتر تحقيقات كاربردي راهنمايي و رانندگي گفت: اين آمار در برخي كشورهاي ديگر نظير آمريكا به 43 هزار كشته ، روسيه 33 هزار كشته، مصر 13 هزار كشته، امارات 6 هزار و 900 كشته، بلغارستان هزار و 6 كشته، نروژ 541 كشته و بلژيك 383 كشته مي‌رسد.
وي افزود: جمهوري اسلامي با ثبت آمار 27 هزار كشته در سال در مقايسه با جمعيت 70ميليون نفري خود به لحاظ سرانه قربانيان حوادث رانندگي داراي رتبه اول در دنيا است.
سرهنگ موحدي‌نژاد گفت: بالا بردن ضريب ايمني جاده‌ها، نصب علائم هشداردهنده، ارتقاء سطح فرهنگ رانندگي و اقدام به رعايت حق تقدم و حضور ماموران پليس و نيروهاي امدادي نقش بسيار مهمي در پيشگيري و كاهش حوادث رانندگي دارد.
رئيس دفتر تحقيقات كاربردي راهنمايي و رانندگي اظهار داشت: مسئولان ذي‌ربط همواره نقش عامل نيروي انساني راه و خودرو را به ترتيب مهم ترين عامل بروز سوانح رانندگي معرفي مي‌كند و در اظهارات خود 70 تا 80 درصد عوامل بروز تصادفات را نقش انسان معرفي مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.36836s, 18q