بخش مراقبت هاي دارويي بيمارستان مسيح دانشوري گشايش يافت

۱۳۸۸/۰۵/۰۵ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 16579
 بخش مراقبت هاي دارويي بيمارستان مسيح دانشوري گشايش يافت
ييس مرکز بيمارستان مسيح دانشوري نيز در اين مراسم گفت:تاسيس بخش دارويي بيمارستان‌ها اقدامي است که در کشورهاي پيشرفته جزء ضرورت‌هاي مراکز درماني محسوب مي شود.
"علي‌اکبر ولايتي"افزود: بخش دارويي براي کنترل کيفيت دارويي متناسب با توسعه امراض و مصرف مواد دارويي است که مراقبت زيادي را نياز دارد چرا که در غير اين صورت گاهي تجويز داروها صدماتي را به بيماران وارد مي کند.
وي با بيان اينکه اميد است اين مرکز به عنوان الگويي سر لوحه مراکز درماني ديگرقرار گيرد، گفت: وضعيت سامان دهي به داروها و تجويز منطقي آنها به ويژه در مراکزي که فعاليت‌هاي حساس از جمله پيوند کليه انجام مي‌شود، بسيار با اهميت است.
رييس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي نيز در ادامه اين مراسم،اظهار داشت:در شرايط کنوني، علوم خطير پزشکي به سرعت در حال تغيير است و در زماني قرار داريم که علوم پزشکي به سرعت در حال تغيير است و روش‌هاي جديدي در راستاي دستيابي به فنون اين علوم ابداع و ارائه مي‌شوند.
دکتر "شاهين محمد صادقي" افزود:اين مساله باعث شده تا متناسب با علوم پزشکي، داروهاي نو با عوارض جديد به بازار عرضه ‌شوند.
وي افزود:به دليل سوء مصرف و عدم مصرف صحيح داروها توسط بيماران، شاهد عوارض جديد و گوناگوني از مصرف داروهاي مختلف در ميان بيماران هستيم.
وي ادامه داد:در تحقيقي که در يکي از دانشگاه‌هاي آمريکا انجام شد،مشخص شد که بسياري از کساني که دچار نارسايي کليوي هستند به علت سوء مصرف داروها و عوارض ناشي از آنها از اين بيماري رنج مي برند.
وي با اشاره به استقبال کشور ايران از داروهاي جديد،‌گفت: ما بايد به دنبال روش هايي باشيم که بتواند عوارض اين داروها را به حداقل ممکن برسانند.
وي تاسيس بخش مراقبت‌هاي دارويي در سطح بيمارستان‌هاي کشور را يکي از اين روش ها عنوان کرد و گفت:گاهي اوقات تجويز دارو همراه با مصرف يک داروي ديگر عوارضي به دنبال دارد و يا مصرف يک دارو براي يک بيمار اثر شفابخش و بر بيمار ديگر اثر زيان‌بخش دارد که اين موضوعات بايد از طريق علمي مشخص شود.
وي ادامه داد: براي دست يابي به اثرات داروها،در آينده‌اي نه چندان دور نيز مرکز مراقبت‌هاي تصويربرداري و پيوندها نيز بايد تأسيس و افتتاح شود.
وي افزود: در حوزه درمان ارائه روش‌ها، دستگاه‌ها و مراکز درماني جديد و تخصصي‌تر کردن مراکز بايد صورت بگيرد و همچنين در حوزه پژوهش ارائه روش‌هاي جديد و روش‌هاي توليد علم و مراقبت بهداشتي بايد انجام شود.
سرپرست تيم داروسازي بيمارستان مسيح دانشوري نيز گفت: در سال 84 سه مرکز از مراکز درماني کشور با عنوان هاي "مسيح دانشوري"،"بقية الله" و"شهيد رجايي"براي راه اندازي مرکز مراقبت‌هاي دارويي انتخاب شدند.
"حسين فهيمي" گفت:بيمارستان مسيح دانشوري اولين مرکزي بود که توانست بخش دارويي را با همکاري تمام واحدها و اساتيد دارونامه بيمارستاني خود را تشکيل دهد.
وي با اشاره به اينکه آموزش در اين مرکز از اهميت بالايي برخوردار است ادامه داد: سه عامل مهم منابع مالي، منابع انساني و فعاليت نرم‌افزاري براي تاسيس و ادامه فعاليت اين مرکز نياز بود.
به گفته ي وي، 100 نفر از افراد متخصص و کارشناس در ايجاد اين مرکز همکاري کردند.
بخش مراقبت هاي دارويي شامل کليه خدمات داروسازي با تعليمات خاص در داروساز باليني که با نتيجه درماني مشخص و بيمار مشخص با تغييرات مهمي در بخش دارو انجام مي شود.
بيمارستان دکتر "مسيح دانشوري"يکي از بيمارستانهاي وابسته به دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي است که در انتهاي دارآباد تهران واقع شده است. اين بيمارستان مرکزي آموزشي، پژوهشي و درماني براي سل و بيماري‌هاي ريوي محسوب مي‌شود.
در اين بيمارستان 446 تخت موجود است و روزانه بيش از 100بيمار به آن مراجعه مي‌کنند. بخش‌هاي اين مرکز عبارت‌اند از: جراحي توراکس (عمومي، گوش و حلق و بيني)، داخلي ريه (عمومي)، ريه اطفال (عمومي و عفوني)، TB (مردان، زنان و اطفال)، انکولوژي توراکس، I.C.U ، اورژانس، راديولوژي، آزمايشگاه و درمانگاه‌ها.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.93221s, 19q