گاز رادون با بروز سرطان ريه ارتباط دارد

۱۳۸۸/۰۵/۰۵ - ۱۱:۴۷ - کد خبر: 16580
 گاز رادون با بروز سرطان ريه ارتباط دارد
مقامات کميته علمي سازمان ملل در مورد آثار تشعشات اتمي (UNSCEAR) مي گويند: اين يافته ها نخستين شواهد در تاييد خطر گاز رادون در خانه ها را فراهم مي آورد.
دانشمندان مدتهاست که رادون را يک عامل خطرناک براي سلامتي مي دانند.
سازمان بهداشت جهاني و ديگر سازمانها ، برپايه 20 تحقيقي که بر روي بر ده‌ها هزار بيمار مبتلا به سرطان ريه در آمريکاي شمالي، اروپا و چين انجام داده اند، توصيه هاي ارايه شده در مورد حداکثر ميزان رادون در منازل و محل هاي کار را مورد تجديد نظر قرار داده اند.
"ولفانگ ويس" معاون UNSCEAR مي گويد: تاکنون گاز رادون به عنوان يک عامل خطرناک براي سلامتي تلقي شده است.
وي افزود: اين گزارش از آن جهت چشمگير است که تخمين‌هاي پيشين از خطرات گاز رادون براي عموم افراد، بر اساس تحقيقات انجام شده بر روي کارگران معدن‌هاي اورانيوم که در معرض ميزان زيادي از اين گاز قرار مي گيرند، صورت گرفته است.
وي افزود در همين حال، 20 تحقيق را در خانه ها که غلظت گاز رادون بسيار کم است و خطر هر چند به ميزان کم وجود دارد انجام داديم.
وي با اشاره به اينکه سيگار مهمترين عامل ابتلا به سرطان ريه است، افزود: مي توانيد تنها به اتخاذ يک تصميم شخصي از سيگار کشيدن دوري کنيد.
اما گاز رادون همه جا هست. از اين رو بايد راهبردهايي براي جلوگيري از هجوم گاز رادون به منازل انديشيده شود. به طور مثال زيرزمين ها با ورقه هاي نازک پلاستيکي درز گيري شود تا گاز از زمين به دورن خانه نفوذ نکند.
رادون عنصر راديو اکتيوي است که به سختي قابل شناسايي است. اين گاز از واپاشي طبيعي اورانيوم منتشر مي شود. اين گاز مي تواند در ساختمانها انباشته شود، از طريق شکاف هاي موجود در زيرزمين نشت کند و از چشمه هاي آب گرم متصاعد شود.
ويس مي گويد: يافته هاي UNSCEAR موجب بازنگري در توصيه هاي سازمان بهداشت جهاني و ديگر سازمانهاي سياست گذار بهداشتي شده است.
به گفته وي، قوانيني در زمينه پايين آوردن سطح توصيه شده رادون در منازل و محيط کار ارائه خواهد شد.
برخي از کشورهاي توسعه يافته مانند سوئيس و آلمان تحقيقاتي در زمينه تهيه نقشه هاي مشخص کننده مناطق داراي رادون زياد و رادون کم انجام داده اند، اما بسياري از کشورها چنين اطلاعاتي در اختيار ندارند.
در اين گزارش آمده است، غلظت رادون در هواي محيط هاي سربسته در خاورميانه در کمترين ميزان و در برخي از کشورهاي اروپا که داراي ذخاير زياد اروانيوم در زيرزمين هستند در بيشترين ميزان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.94406s, 18q