سموم و كودهاي نيترات عامل شيوع سرطان‌هاي گوارش

۱۳۸۸/۰۵/۰۶ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 16597
سموم و كودهاي نيترات عامل شيوع سرطان‌هاي گوارش
دكتر پيام آزاده كه به مناسبت برپايي پنجمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران كه 28 تا 30 مهرماه در تهران برپا مي‌شود، سخن مي‌گفت با اعلام اين خبر افزود: پژوهش‌هاي مبتني بر شواهد،‌نشان داده كه «نيترات» باعث سرطان گوارش مي‌شود. وي با اشاره به اينكه استفاده از كودهاي اوره - فسفر سبب بزرگ و سنگين شدن سيب زميني‌ها مي‌شود، تصريح كرد: كود ازت به عنوان يك عامل سرطان‌زا شناخته شده و در حالي مردم را به خوردن سبزي و صيفي‌جات به منظور مقابله با سرطان ترغيب مي‌كنيم كه به دليل استفاده از كود ازت اين سبزيجات منشأ سرطان‌ها هستند.
دكتر آزاده يادآور شد: گياهان غده‌اي مانند سيب‌زميني بيشتر كودهاي اوره - فسفر جذب مي‌كنند و دليل تيره و سياه شدن سيب‌زميني پس از برش خوردن و در معرض هوا قرار گرفتن وجود نيترات است كه همان گونه كه اشاره شد، ماده‌اي سرطان‌زاست. وي اظهار داشت: مصرف بيش از حد سموم دفع آفات در شمال كشور باعث افزايش روزافزون سرطان‌هاي دستگاه گوارش در اين مناطق شده است.
دبير پنجمين كنگره انجمن سرطان ايران با تاكيد بر اين كه سالهاست كه كشورهاي توسعه يافته به ويژه آمريكا، ‌بهره گيري از كودهاي ازت را به دليل سرطان‌زا بودن آنها براي مردم ممنوع اعلام كرده‌اند، يادآور شد: اين در حالي‌ است كه در كشور ما براي واردات اين كودها يارانه پرداخت مي‌شود كه ضروري است مسوولان امر اين هشدار را جدي گرفته و در جهت كاهش آمار سرطان در كشور گام‌هاي اساسي بردارند.
وي گفت: پنجمين همايش سالانه انجمن سرطان ايران كه طي روزهاي 28 تا 30 مهرماه در مركز همايش‌هاي رازي تهران برپا مي‌شود امسال محوريت خود را بر سرطان‌هاي دستگاه گوارش متمركز ساخته و قصد دارد موضوع فوق را به بحث و هم‌انديشي ميان متخصصان و مسوولان امور بهداشتي كشور گذارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.07968s, 18q