بارداري به روش رحم جايگزين، يك تجربة رواني پرخطر تلقي شود!

۱۳۸۸/۰۵/۱۸ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 16637
بارداري به روش رحم جايگزين، يك تجربة رواني پرخطر تلقي شود!
اين تحقيق با هدف مرور بر مطالعات انجام شده در مورد رحم جايگزين، تجارب رواني مادران ميزبان جنين، مشكلات و مسائل مرتبط با استفاده از اين روش در زندگي زناشويي، روابط اجتماعي و خانوادگي زنان ميزبان جنين توسط گروهي از محققان جهاد دانشگاهي انجام شده است.

بارداري با استفاده از رحم جايگزين براي زناني كه به دليل مشكلات پزشكي، به‌خصوص نداشتن رحم، قادر به بارداري نيستند روشي انتخابي است.

اين روش درماني به آنها كمك مي‌كند تا بتوانند فرزند بيولوژيك خود را داشته باشند. اين روش در هنگام از دست دادن رحم، سقط مكرر، شكست مكرر IVF و شرايط خاص پزشكي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و يكي از موارد چالش‌ برانگيز در حيطه‌ درمان‌هاي كمك‌ باروري است.

به‌طور كلي، استفاده از رحم جايگزين، تجربه مثبتي براي زنان مي‌باشد و در اغلب موارد با انگيزه كمك به زوجي كه صاحب فرزند نمي‌شوند و همچنين به دلايل نوع دوستي و احساس ارزشمندي انجام مي‌شود. با اين حال، اين روش با چالش‌هاي روانشناختي و اجتماعي متعددي روبرو است.

مطالعات انجام شده نشان مي‌دهد تحويل جنين به زوج صاحب نوزاد پس از زايمان ممكن است موجب بروز اضطراب در مادر ميزبان شود و مشكلات رواني ايجاد كند. زناني كه پس از زايمان، نوزاد را تحويل مي‌دهند در معرض خطر افسردگي پس از زايمان و احساس خشم و گناه هستند.

از طرفي، ممكن است زن ميزبان جنين، به‌ دليل نياز مالي به وجه توافق شده براي پرداخت از سوي زوج صاحب نوزاد، بدون آگاهي از جنبه‌هاي مختلف مساله، اقدام به اين عمل كند. مساله مهم ديگر اين است كه وارد شدن در اين روش درماني ممكن است اثرات نامطلوبي بر همسر و فرزندان زن ميزبان جنين باقي گذارد و زندگي خانوادگي او را تهديد كند.

آگاهي كامل همسر و مادر ميزبان و حمايت كامل او در حين بارداري از اهميت فراواني برخوردار است. از طرفي، مطالعات ديگر نشان مي‌دهد كه براساس تجربه زنان ميزبان و همچنين زوج صاحب جنين، مشكل حاد رواني در استفاده از اين روش وجود ندارد و ميزان افسردگي پس از زايمان هم بيشتر از بارداري طبيعي نمي‌باشد؛ لذا به نظر مي‌رسد با انجام مشاوره‌هاي دقيق و حمايت يك تيم تخصصي، بسياري از زنان مي‌توانند اين دوران را به‌صورت يك تجربه كاملاً مثبت سپري كنند.

نتايج اين بررسي بيان کننده اين مطلب است که با توجه به مسائل ياد شده، بارداري به روش رحم جايگزين بايد به عنوان تجربة رواني پرخطري تلقي شود. مشاوره كامل و دقيق و دادن اطلاعات كافي قبل از ورود به مراحل درمان، حين بارداري و پس از آن، به مادر ميزبان جنين و زوج صاحب نوزاد داراي اهميت فراواني است و در صورت دسترسي زنان به خدمات و مشاوره‌هاي روانشناسي، مشكلات رواني استفاده از رحم جايگزين كاهش مي‌يابد.

خلاصه اين مقاله در فصلنامه باروري و ناباروري جهاد دانشگاهي پژوهشگاه ابن سينا به چاپ رسيده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73926s, 18q