اختلالات خواب از عوامل بروز سکته قلبي است

۱۳۸۸/۰۵/۲۰ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 16653
اختلالات خواب از عوامل بروز سکته قلبي است
اين پژوهش با هدف مقايسه شيوع اختلالات خواب در بيماران مبتلا به سكته قلبي حاد با همراهان سالم آنان که توسط جمعي از محققان دانشگاه علوم پزشکي ياسوج انجام شده است.

بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي يكي از شايع‌ترين علل مرگ و مير بشر در قرون اخير بوده است. عوامل متعددي در بروز اين بيماري‌ها نقش دارند كه يكي از اين عوامل اختلالات خواب مي‌باشد که اين اختلالات در جامعه بسيار شايع هستند.

اين مطالعه يك پژوهش تحليلي به صورت مورد ‌ـ ‌شاهدي است كه روي 65 نفر بيمار مبتلا به سكته قلبي حاد بستري در بيمارستان امام سجاد(ع) ياسوج به عنوان گروه مورد و 65 نفر از همراهان سالم آنان به عنوان گروه شاهد انجام شد.

نمونه‌ها به روش نمونه‌گيري آسان انتخاب شدند. داده‌ها با استفاده از دو پرسشنامه اختلالات خواب‌آلودگي و پرسشنامه محقق ساخته جمع‌آوري و سپس تجزيه تحليل شدند.

يافته‌هاي بررسي نشان مي دهد که از موارد ديس‌سومينا، زمان بيدار شدن صبحگاهي، طول مدت خواب شبانه، اشكال در به خواب رفتن، انقطاع خواب و سندرم پاهاي بي‌قرار در گروه مورد به طور معني‌داري بيش از گروه شاهد مشاهده شد.

از نظر زمان به خواب رفتن شبانه و خوابيدن در طول روز بين دو گروه تفاوتي مشاهده نشد. در بين اختلالات پاراسومينا، شيوع فلج خواب، كابوس شبانه و راه رفتن در خواب در گروه مورد به طور معني‌داري بيش از گروه شاهد بود، ولي از نظر دندان قروچه و صحبت كردن در خواب بين دو گروه اختلاف معني‌داري مشاهده نشد.

نتايج نهايي اين مطالعه حاکي است: اختلالات خواب در افراد با سكته حاد قلبي بيشتر از افراد سالم ديده مي‌شود و مي‌تواند به عنوان يك عامل خطر در بروز سكته‌هاي قلبي در نظر گرفته شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.5103s, 18q