تشخيص زودهنگام سرطان با استفاده از توليد طبيعي نانوذرات در سلول‌هاي زنده

۱۳۸۸/۰۵/۲۰ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 16662
تشخيص زودهنگام سرطان با استفاده از توليد طبيعي نانوذرات در سلول‌هاي زنده
گروهي از پژوهشگران موسسه سرطان Winthrop P. Rockefeller در دانشگاه علوم پزشکي آرکانزاس براي اولين بار در حال انجام آزمايش‌هاي باليني تشخيص سرطان در مراحل اوليه هستند.

دکتر ولاديمير ژاروف، مدير آزمايشگاه‌هاي نانوپزشکي و ليزر کلاسيک فيليپس در دانشگاه علوم پزشکي آرکانزاس و مسوول پروژه تشخيص زودهنگام سرطان برخلاف تحقيقات قبلي خود که بر استفاده از نانوذرات سنتزي طلا براي هدفگيري سلول‌هاي سرطاني با قابليت جابه‌جايي بالا متمرکز بوده است.

گروه وي در حال حاضر از مفهوم ديگري از نانوپزشکي که مبتني بر توليد طبيعي نانوذرات در سلول‌هاي زنده است، استفاده مي‌کند.

خاصيت ذاتي اين نوع از نانوذرات کمک به تشخيص خطرناک‌ترين نوع سرطان بدخيم پوستي (ملانوما) است که در همان مراحل اوليه بيماري تا نقطه غيرقابل علاجي پيشرفت مي‌کند.

اين آزمايش باليني بر روشي پايه‌گذاري شده است که قبلاً توسط دکتر ژاروف و همکارش اِکاترينا گالانژا توسعه يافته و به نام photoacoustic flow cytometry درون‌تني شناخته مي‌شود. اين روش امکان شناسايي و شمارش انواع مختلفي از سلول‌ها از جمله سلول‌هاي سرطاني و سلول‌هاي سيستم ايمني بدن را به محققان مي‌دهد.

حدود 90 درصد از مرگ‌هاي مربوط به سرطان (مخصوص ملانوما) از جابه‌جايي سلول‌هاي سرطاني و ايجاد تومورهاي جديد در بافت‌هاي ديگر بدن نتيجه مي‌شوند.

ژاروف و گالانژا ابتدا سطح بي‌خطري از انرژي ليزر را به دست بيمار مي‌تابانند. با کنترل دقيق نور ليزر تابيده شده، اين تابش در عمق بدن نفوذ کرده و سلول‌هاي ملانوماي حاوي نانوذرات ملانين را تا حدي گرم مي‌کند.

انبساط سريع اين نانوذرات موجب ايجاد يک موج ماوراي صوت مي‌شود که از بدن خارج شده و توسط يک تقويت کننده ماوراي صوت دريافت مي‌شود. مطالعات اوليه نشان داده است که حساسيت اين روش بسيار بالا بوده و مي‌تواند يک سلول منفرد ملانوما را از ميان يک ميليارد سلول خوني شناسايي کند.

گالانژا مي‌گويد در صورت تشخيص زودهنگام سلول‌هاي سرطاني در جريان خون مي‌توان آنها را با استفاده از ليزر از بين برده و در نتيجه از گسترش سرطان جلوگيري کرد.

دکتر ژاروف برنده کمک هزينه تحقيقاتي موسسه ملي سرطان به مبلغ کلي 5/1 ميليون دلار شده است که در عرض پنج سال به وي اعطا خواهد شد.

او مي‌گويد: «تا جايي که ما مي‌دانيم، اين اولين کاربرد باليني فن‌آوري مبتني بر نانوپزشکي در تشخيص غيرمخرب سلول‌هاي سرطاني منتشرشونده است. ما از دريافت اين جايزه بسيار هيجان‌زده هستيم و اين مبلغ گروه ما را که متشکل از پزشکان، مهندسان زيست‌پزشکي، زيست‌شناسان و بهترين سرطان‌شناسان دنياست، حمايت خواهد کرد تا تحقيقات خود را ادامه دهيم.»

هزينه اين کار تحقيقاتي توسط موسسه ملي سرطان (آمريکا) تأمين شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88793s, 18q