پيگيري اصلاح قوانين برخورد با متخلفان دارويي

۱۳۸۸/۰۵/۲۱ - ۱۲:۳۰ - کد خبر: 16669
پيگيري اصلاح قوانين برخورد با متخلفان دارويي
دكتر سياوش گل محمدي در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اينكه به علت وجود بازارچه در مناطق مرزي، امكان و احتمال قاچاق مكمل‌هاي ورزشي از اين مرزها بيشتر است،‌ اظهار كرد: بعضا داروهاي ضد درد از طريق استان‌هاي بوشهر و هرمزگان و در حجم كمتري از طريق مرزهاي عراق به كشور قاچاق مي‌شوند. همچنين از طريق مرزهاي شرقي (پاكستان و افغانستان) غالبا مواد مخدر و تمجيزك وارد كشور مي‌شود؛ با اين حال در شش ماه اخير كشفي از مرزهاي شرقي در خصوص آمپول تمجيزك نداشته‌ايم.

وي، با اشاره به صدور بخشنامه‌اي در ارديبهشت ماه 88 درباره نحوه عرضه داروهايي با احتمال سوء مصرف گفت: براين اساس مقرر شد داروهايي چون استامينوفن كدئين، آنتي هيستامين‌ها و برخي ديگر از داروها در داروخانه‌ها بدون نسخه عرضه نشوند و در صورت وجود نسخه حداكثر ميزان مجاز براي تجويز استامينوفن كدئين 30 عدد تعيين شد.

سرپرست بازرسي ويژه معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت با بيان اينكه پس از صدور اين بخشنامه فروش شركت‌ها و داروخانه‌ها به حد قابل كنترلي درآمد، افزود: اما در عين حال شاهد تخلف برخي از داروخانه‌ها هم بوديم كه پس از تشكيل پرونده به كميسيون ماده 11 ارجاع داده شدند.

دكتر گل محمدي با بيان اينكه به موجب سياست‌هاي سخت گيرانه اتخاذ شده، ميزان عرضه داروي خارج از شبكه هم از سال 83 تا88 كاهش چشمگيري داشته است، افزود: پيش از اين داروهاي مكمل، جنسي و بعضا مخدر در داروخانه‌ها، مراكز عطاري رواج فراواني داشت.

وي، مبارزه با قاچاق و صدور مجوز براي ورود داروهاي مجاز را دو سياست اصلي وزارت بهداشت براي كنترل و جلوگيري از ورود اقلام قاچاق برشمرد و افزود: هم اكنون بسياري از اقلام و مكمل‌هاي ورزشي و رژيمي با مجوز و به طور رسمي وارد كشور مي‌شود.

سرپرست بازرسي ويژه معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت، ادامه داد: آمارها حاكي از آن است كه ميزان عرضه داروهاي خارج شبكه از سال 84 تا ابتداي 88 كاهش 80 درصدي داشته است.

دكتر گل محمدي، با بيان اينكه مبارزه با عطاري‌ها و مراكز غيرمجاز عرضه داروهاي ورزشي با همكاري تعزيرات حكومتي، اتحاديه صنوف، نيروي انتظامي، ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز و وزارت بهداشت انجام مي‌شود،‌ گفت: تاكنون برخوردهاي خوبي در ساير استان‌ها به انجام رسيده است. همچنين مقرر شده مانور مشتركي با همكاري سه دانشگاه علوم پزشكي تهران، شهيد بهشتي و ايران براي جمع آوري داروهاي عرضه شده در خارج از شبكه و يا مكمل‌هاي رژيمي و غذايي (عطاري‌ها و مغازه‌ها) برگزار شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.02015s, 19q