پايش وضعيت تومورهاي سرطاني با استفاده از نانوذرات مغناطيسي محقق شد

۱۳۸۸/۰۵/۲۱ - ۱۳:۰۳ - کد خبر: 16684
پايش وضعيت تومورهاي سرطاني با استفاده از نانوذرات مغناطيسي محقق شد
زنده‌بيني (بايوپسي) اطلاعات بسيار خوبي براي تشخيص سرطان در اختيار محققان و پزشکان قرار مي‌دهد، اما اين اطلاعات محدود به لحظه برداشت نمونه بوده و وضعيت تومور را فقط در آن زمان نشان مي‌دهد.

توانايي پايش وضعيت يک تومور هفته‌ها و ماه‌ها پس از انجام زنده‌بيني و همچنين بررسي پاسخ آن به درمان‌هاي مختلف مي‌تواند تشخيص زودهنگام سرطان جابه‌جا شونده را بهبود بخشيده و امکان درمان شخصي را ايجاد کند.

حال گروهي از محققان مستقر در موسسه فن‌آوري ماساچوست يک ابزار کاشتني تشخيصي را توسعه داده‌اند که مي‌تواند اين کار را انجام دهد. اين ابزار که مي‌توان آن را هنگام زنده‌بيني درون بدن قرار داد، يک استوانه 5 ميلي‌متري حاوي نانوذرات مغناطيسي پوشيده شده با پادتن‌هاي هدفگير است. اين استوانه از پلي‌اتيلن ساخته شده است که ماده‌اي است که معمولاً در قطعات کاشتني ارتوپدي استفاده مي‌شود.

يک غشاي پلي‌کربناتي نيمه ‌تراوا امکان وارد شدن مولکول‌هاي هدف را به درون اين قطعه کاشتني فراهم نموده و در عين حال از خارج شدن نانوذرات از آن جلوگيري مي‌کند. زماني که مولکول‌هاي هدف وارد اين ابزار مي‌شوند، به نانوذرات چسبيده و موجب توده‌اي شدن آنها مي‌شوند.

اين خوشه‌هاي نانوذره‌يي را مي‌توان با استفاده از MRI تشخيص داد.

محققاني از موسسه فن‌آوري ماساچوست (MIT)، مرکز علوم و فن‌آوري‌هاي سلامتي هاروارد-MIT در کمبريج، بيمارستان عمومي ماساچوست و مرکز پزشکي Tufts در بوستون در اين پژوهش مشارکت داشته‌اند.

آنها توانستند با استفاده از اين ابزار نشان‌گرهاي سرطان را در موش به مدت يک ماه با موفقيت ردگيري كنند.

آنها تومورهاي انساني را در بدن موش نشانده و سطح chorionic gonadotropin را که يک هورمون توليد شده توسط سلول‌هاي سرطاني انساني است، پايش كردند.

مايکل سيما استاد علوم و مهندسي مواد در MIT مي‌گويد: «کاري که اين روش انجام مي‌دهد، برداشتن آزمايشگاه و قرار دادن آن در بدن بيمار است. اگر مي‌خواهيم سرطان را از يک بيماري مرگبار به يک بيماري قابل کنترل تبديل کنيم، اين يکي از ابزارهاي مورد نياز است.»

چنين ابزارهايي مي‌توانند اطلاعاتي بلادرنگ و آني در مورد رشد و يا کوچک شدن تومور فراهم نموده و آغاز فرايند انتشار تومور در بدن و يا نزديک بودن آن را تشخيص دهند. همچنين مي‌توان اين ابزار را به نحوي طراحي کرد که بتوان با استفاده از آن عوامل شيمي‌درماني را پايش كرده يا سطح pH يا اکسيژن را که نشان‌دهنده متابوليسم تومور و پاسخ آن به عوامل درماني است، اندازه‌گيري کرد.

سيما بر اين باور است که در چند سال آينده مي‌توان يک ابزار تجاري براي اندازه‌گيري pH را وارد بازار کرد. پس از اين مرحله، امکان توليد ابزارهايي براي بررسي مواد شيميايي پيچيده همانند هورمون‌ها و داروها فراهم خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13602s, 18q