پيش‌بيني ابتلا20ميليون ايراني به آنفلوانزاي «آ»درزمان پاندمي

۱۳۸۸/۰۵/۲۲ - ۱۰:۵۵ - کد خبر: 16692
پيش‌بيني ابتلا20ميليون ايراني به آنفلوانزاي «آ»درزمان پاندمي
دكتر همتي با اشاره به نتايج احتمالي پاندمي آنفلوآنزا A در آينده، گفت: پاندمي آنفلوآنزا 6ماه تا دو سال به طول مي‌انجامد. در زمان بروز پاندمي آنفلوآنزا «آ» پنج درصد هر جامعه‌اي نياز به بستري دارند و ميزان مرگ و مير ناشي از آن 1 تا 2 درصد است.

وي با بيان اين كه در صورت عدم رعايت موازين احتياطي در رابطه با آنفلوآنزاي A، پروازهاي خارجي مي‌توانند مشكل ساز باشند، ادامه داد: تاكنون حدود 50 درصد موارد آلودگي به اين ويروس در ايران از طريق كشور عربستان بوده است.

دكتر همتي نحوه انتقال ويروس آنفلوآنزا A را مانند ديگر آنفلوآنزاها دانست و گفت: شايع‌ترين راه انتقال آنفلوآنزا A از طريق عطسه و سرفه است. انتقال از طريق قطرات تنفسي بزرگ نيازمند تماس نزديك بيمار و فرد سالم است؛ چرا كه اين قطرات به صورت معلق در هوا باقي نمي‌مانند و فاصله‌اي كمتر از يك متر را طي مي‌كنند.

وي با بيان اين كه اقدامات پيشگيرانه بايد در سه سطح فرد و خانواده، جامعه و مراكز بهداشتي درماني انجام شود، افزود: تب، سردرد، سرفه و گلودرد از علايم اصلي آنفلوآنزا A هستند و اگر فردي 2 تا 3 علامت از آن را داشته باشد، مشكوك به آنفلوآنزاي خوكي است. علايمي مانند اسهال و استفراغ، آبريزش يا گرفتگي بيني، بدن درد، لرز و احساس خستگي در درجه‌هاي بعدي اهميت قرار دارند.

دكتر همتي، افراد بالاي 65 سال، كودكان زير 5 سال، زنان باردار، مبتلايان به بيماري‌هاي مزمن قلبي، ريوي، بيماري‌هاي متابوليك مانند ديابت و افراد دچار نقص سيستم ايمني را از گروه‌هاي پرخطر بيماري آنفلوآنزا A عنوان كرد و گفت: اين افراد در صورت مشاهده علايم آنفلوآنزا بايد سريع به پزشك مراجعه كنند.

وي گفت: مبتلايان به آنفلوآنزا A از 24 ساعت قبل از آغاز علايم تا 7 روز پس از بروز علايم، مي‌توانند بيماري را به ديگران منتقل كنند. بنابراين لازم است تا 7 روز پس از آغاز علايم و 24 ساعت پس از رفع آخرين علايم بيماري، در منزل استراحت شود؛ چرا كه اقدامات حمايتي و تغذيه مناسب در اين بيماري نقش مهمي دارند.

دكتر همتي تاكيد كرد: در صورت مشاهده علايم شبه آنفلوآنزا، فاصله حداقل يك متري با ديگران رعايت شود و از بوسيدن و در آغوش گرفتن ديگران پرهيز شود. هنگام عطسه و سرفه از دستمال استفاده شود و دستمال مصرف شده به صورت مناسبي دفع و روي سطوح رها نشود. همچنين لازم است دست‌ها به صورت مكرر با آب و صابون شسته شود. محلول‌هاي ضد عفوني كننده با پايه الكلي به اين منظور مناسب هستند. همچنين از تماس دست با بيني، چشم و دهان بايد خودداري شود.

وي با بيان اين كه در سراسر ايران يكصد ICU مخصوص براي شرايط هشدار آنفلوآنزا A راه‌اندازي شده است، در رابطه با علايم هشدار آنفلوآنزا A، گفت: تب بالا به مدت طولاني و بيش از 3 روز به ويژه اگر حال عمومي بيمار مناسب نباشد، تنگي نفس، درد يا احساس فشار در قفسه سينه يا شكم، سرگيجه ناگهاني، گيجي، استفراغ شديد يا مداوم و بهبود علايم آنفلوانزا در ابتدا و سپس عود ناگهاني تب و سرفه از علايم هشدار اين بيماري هستند. در كودكان نيز كبودي و تغيير رنگ خاكستري از علايمي است كه بايد جدي گرفته شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.57615s, 18q