برخي مهمانداران عكس‌العملي درقبال موارد مشكوك به آنفلوآنزا نشان نمي‌دهند

۱۳۸۸/۰۵/۲۲ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 16703
برخي مهمانداران عكس‌العملي درقبال موارد مشكوك به آنفلوآنزا نشان نمي‌دهند
دكتر محمد نصر دادرس با اشاره به شكل‌گيري ساختار مراقبت آنفلوآنزا در ايران از سال 83 به بعد گفت: بيماري آنفلوآنزا به دليل مرگ و ميرهاي گسترده، وحشت‌هايي را در دنيا ايجاد مي‌كند. ويروس آنفلوآنزا ويروسي است كه هر لحظه توانايي تغيير دارد و به همين دليل نمي‌توان براي اين ويروس واكسن توليد كرد و هر سال بايد بر اساس همان ويروس واكسن توليد كرد.

وي با بيان اين كه آنفلوآنزا تنها در انسان در گردش نيست و در حيوانات نيز گردش دارد، ادامه داد: تاكنون لفظ پاندمي تنها براي آنفلوآنزا استفاده شده است. پس از بروز پاندمي آنفلوآنزا گروه‌هاي پرخطر در معرض ريسك ابتلا به اين بيماري و عوارض آن قرار مي‌گيرند.

دادرس، مراقبت آنفلوآنزا در وزارت بهداشت را مربوط به برنامه مراقبت آنفلوآنزا انساني، مراقبت آنفلوآنزاي حيوانات با تاكيد بر آنفلوآنزاي پرندگان و مراقبت پاندمي، عنوان كرد و گفت: در ميان حيوانات، آنفلوانزاي پرندگان و آنفلوآنزاي خوك بيشتر انسان را تهديد مي‌كنند.

وي، غيرقابل پيش بيني بودن وقوع اپيدمي، سرعت انتشار بالا، بالا بودن عوارض و مرگ و مير و ايجاد سوش‌هاي جديد بيماري را از جمله دلايل اهميت مراقبت آنفلوآنزا عنوان كرد و افزود: آمادگي در مقابل وقوع اپيدمي و پاندمي‌هاي احتمالي آينده، كاهش موارد ابتلا و عوارض آن از اهداف كلي برنامه مراقبت آنفلوآنزاست.

به گفته دكتر دادرس، مراقبت اپيدميولوژيك، سيستم راه‌اندازي پايگاه‌هاي ديده‌ور، مراقبت آزمايشگاهي، سيستم مراقبت بيمارستاني، سيستم مراقبت غيبت از كار و سيستم مراقبت مسافران، انواع مراقبت‌هاي بيماري آنفلوآنزا را شامل مي‌شوند.

اين كارشناس ارشد و مسوول برنامه مراقبت‌هاي آنفلوآنزا وزارت بهداشت در پايان گفت: درست است كه وزارت بهداشت متولي سلامت جامعه است اما خود افراد نيز بايد در پيشگيري از اين همه‌گيري كمك كنند.

سيد محسن موسوي خورشيدي، مديركل مركز پزشكي هوايي هما نيز به خبرنگاران گفت: تمام پرسنل مهمانداري هواپيمايي هما دوره‌هاي آموزشي را تحت عنوان كمك‌هاي اوليه طي كرده‌اند و آموزش‌هاي ويژه پزشكي و هوايي به آنها ارايه مي‌شود. با تعاملات انجام شده با وزارت بهداشت، اطلاعات لازم در مورد آنفلوآنزاي نوع A و چگونگي برخورد با آن نيز به مهمانداران داده شده است.

وي با بيان اين كه تاكنون 15 بيمار مشكوك به آنفلوآنزا «آ» توسط پرسنل هواپيمايي هما گزارش شده است، گفت: به مسافران هواپيمايي هما اطمينان مي‌دهيم كه در مورد موارد پزشكي از جمله آنفلوآنزاي «آ» نهايت همكاري صورت مي‌گيرد و اين امر را وظيفه ملي خود مي‌دانيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.02579s, 18q