ديده‌وري مبتلايان به ذات الريه شديدونارسايي‌هاي تنفسي در كشور

۱۳۸۸/۰۵/۲۲ - ۱۱:۱۹ - کد خبر: 16704
ديده‌وري مبتلايان به ذات الريه شديدونارسايي‌هاي تنفسي در كشور
دكتر كامران باقري لنكراني در مراسم تقدير از خبرنگاران با بيان اينكه بر اساس نتايج فعاليت‌هاي ديده وري تاكنون گزارشي از مرگ و مير ناشي از اين بيماري در كشور نداشته‌ايم، اظهار كرد: البته اين بدان مفهوم نيست كه بيماري خطري براي كشوربه شمار نمي‌رود.

وي درباره داروي ضد ويروس آنفلوانزاي آ و تامين واكسن آن گفت: به فرمولاسيون اين دارو در داخل كشور دست يافته‌ايم كه باعث كاهش 60 درصدي هزينه تامين دارو شده است.

وزير بهداشت با اشاره به ورود ماده اوليه اين دارو و تبديل آن به كپسول در داخل كشور، گفت: در حال حاضر با وجود مقادير كافي ماده اوليه اين دارو، نياز كشور براي همه گيري طولاني مدت تامين شده است.

دكتر لنكراني درباره واكسن هم توضيح داد: هم اكنون پنج شركت در دنيا واكسن آنفلوآنزاي نوع آ را توليد مي‌كنند اما تاكنون هيچ مطالعه علمي مبني بر اثر گذاري و بي خطر بودن آن منتشر نشده؛ اما در عين حال سازمان بهداشت جهاني به علت خطر بزرگ اپيدمي اين بيماري مصرف حداقل آنرا مجاز دانسته است.

وي با بيان اينكه مطابق مصوبه كميته كشوري اين واكسن به ميزان حداقلي وارد ايران هم مي‌شود، گفت: پس از اطمينان از ميزان اثربخشي و ايمني ميزان مصرف و واردات واكسن را افزايش مي‌دهيم.

وزير بهداشت مهم ترين توصيه به هموطنان را حفظ بهداشت فردي برشمرد و افزود: خودداري از سفر به كشورهاي آلوده از ديگر توصيه‌هاست.

دكتر لنكراني با تاكيد بر ضرورت شست و شوي دست و صورت با آب و صابون پس از هر تماس و رعايت آداب سرفه و عطسه و استفاده از دستمال و حضور حداقلي در مجامع عمومي گفت: افراد بايد خود را در معرض ترشحات تنفسي ديگران قرار ندهند.

وي با اشاره به كاهش ميزان مرگ و مير آنفلوآنزاي نوع آ از 57/0 به 3/0 درصد گفت: از اين رو با توجه به وجود داروي موثر بر اين بيماري و مراقبت‌هاي بهداشتي احتمال مهار اين بيماري هست.

وزير بهداشت تظاهرات باليني آنفلوآنزاي نوع آ را مشابه آنفلوآنزاي عادي دانست و افزود: تب، بدن و گلو درد، عطسه، سرفه در درصدي از مبتلايان (20 تا 40 درصد موارد) ديده مي‌شود و در گزارش‌هاي مختلف، همراه بيماري علايم گوارشي به صورت تهوع و استفراغ و اسهال بروز مي‌كند.

دكتر لنكراني ادامه داد: به علت مشابهت علايم باليني براي تشخيص قطعي بايد از روش‌هاي تشخيصي مولكولي براي شناسايي ويروس (RTPCR) استفاده شود.

وي با بيان اينكه شناسايي هر 144 مبتلا به آنفلوآنزاي نوع آ در كشور به اين شيوه تشخيصي بوده است، افزود: ساير روش‌هاي تشخيصي نظير روش تشخيص سرولوژي به علت فاصله زماني و عدم اختصاصي بودن قابل اطمينان نيست؛ البته، تست در حال بررسي توسط برخي از محققان انگليسي (تست تشخيص سريع آنتي ژن) پيشنهاد شده است كه هنوز مورد اطمينان نيست.

وزير بهداشت درباره شيوه درمان آنفلوآنزاي نوع آ گفت: تازه ترين اطلاعات حاكي از آن اس كه بيش از 90 درصد بيماران با درمان علامتي و استراحت بهبود مي‌يابند و نيازي به استفاده از داروي تامي فلو (اسلتامي وير) نيست. به عبارت ديگر استفاده از قرص سرماخوردگي كافي است كه البته مصرف آسپرين براي سنين زير 19 سال توصيه نمي‌شود.

به گزارش ايسنا، دكتر لنكراني با اشاره به تجربه تلخ برخي از كشورهاي آسياي جنوب شرقي و كانادا گفت: گزارش‌ها نشان مي‌دهد در 10 درصد مبتلايان نيازمند به مصرف دارو به علت مصرف وسيع و توزيع آن در داروخانه مقاومت دارويي ظاهر شده از اين رو ناگزير به استفاده از داروهاي قويتر با اثرگذاري كمتر و قيمت بالاتر هستند.

وي با بيان اينكه اين دارو در ايران توزيع داروخانه‌اي ندارد، افزود: اين دارو (تامي فلو) در مراكز بهداشتي توزيع مي‌شود.

وزير بهداشت ادامه داد: هم اكنون در همه مراكز بهداشتي شهرستانها كارشناسان مشخص حضور دارند كه در صورت شك به وجود بيماري به مركز بهداشت شهرستان اطلاع داده مي‌شود و اقدامات لازم انجام مي‌شود.

دكتر لنكراني به سرعت رشد و گسترش بالاي آنفلوآنزاي نوع آ در دنيا اشاره كرد و افزود: از اين رو سازمان بهداشت جهاني، آمار مبتلايان را اعلام نمي‌كند و فقط اعلام آمار مرگ و مير ناشي از بيماري محدود شده است و تا الان يكهزار و 154 نفر بر اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند كه از اين تعداد يكهزار و 8 نفر مربوط به قاره آمريكا اعم از آمريكاي شمالي، مركزي و جنوبي است و مابقي در ساير نقاط دنيا عمدتا در كشورهاي اروپايي بوده است.

وي ميزان مرگ و مير در منطقه مديترانه شرقي تاكنون را هفت مورد (شش مورد در عربستان و يك مورد در مصر) دانست و افزود: به نظر مي‌رسد بيماري كماكان در فاز گسترش است در برخي از كشورهاي اروپايي نظير انگلستان و نيز تايلند شمار بيماران بسيار افزايش يافته است. به گفته وزير بهداشت تعداد بيماران منطقه كمتر از 2 هزار نفر است.

دكتر لنكراني با بيان اينكه 50 درصد از 144 بيمار مبتلا به آنفلوآنزاي نوع آ از سفر حج عمره بوده است، افزود:140 نفر نيز بر اثر تماس با اين افراد مبتلا شده‌اند.

وي با تاكيد مجدد بر ديده وري مرزها در خصوص بيماران ذات الريه تنفسي شديد گفت:‌از ابتداي سال تا كنون 300 نفر بررسي شدند كه هيچ يك آنفلوآنزاي نوع آ شناسايي نشدند.

وزير بهداشت در خصوص اطلاع رساني ويژه پرسنل درماني گفت: پروتكل درماني مشخص در كميته كشوري آنفلوآنزا تصويب شده كه در تمام مجلات علوم پزشكي كشور منتشر شده است و كتابي نيز طي 10 روز آينده به چاپ مي‌رسد.

دكتر لنكراني با اشاره به آموزش مداوم پزشكان از طريق شبكه اينترنتي در ادامه با تاكيد بر رويكرد توانمندسازي در برابر رويكرد ممانعت، در ادامه در خصوص آلودگي آب منطقه پونك اظهار كرد: بررسي‌هاي ما حاكي از آن بود كه اين آب مصرف آشاميدني نداشته است و چكهاي روتين كمتر از يك هفته است.

وي سختي آب را علتي براي عدم نوشيدن ندانست و يادآور شد: اما افزايش ميزان سختي و گذر از حد مجاز باعث غير قابل مصرف شدن آب مي‌شود.

وزير بهداشت در ادامه درباره زباله‌هاي بيمارستاني هم توضيح داد: هم اكنون آيين نامه مربوطه تدوين و ضوابطي مشخص شده است و در حال حاضر بيش از 80 درصد از بيمارستانهاي كشور كار تفكيك زباله را انجام مي‌دهند.

دكتر لنكراني فقط 10 تا 15 درصد از زباله‌هاي بيمارستاني را ويژه و عفوني دانست و افزود: از اين رو جداسازي زباله تاثير بسزايي دارد.

وي به توليد دستگاه بي خطر سازي زباله برخي از توليد كنندگان با حمايت وزارت بهداشت اشاره كرد و افزود: اين دستگاه‌هاي بي خطر ساز غير سوز مانع از افزايش آلودگي هواي شهر تهران مي‌شود.

وزير بهداشت با نامناسب دانستن زباله سوز مركزي در بيمارستانها عمده مشكلات را مربوط به موسسات كوچك نظير مطبها و داروخانه برشمرد و افزود: مبناي كاري ما جداسازي زباله‌هاست و در عين حال با مشاركت بخش خصوصي بي خطر سازي در حال انجام است و آيين نامه دستگاه‌هاي بي خطر ساز سيار نيز ابلاغ شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.53654s, 18q