يك فوق‌تخصص گوارش: مسافران از نوشيدن آب چشمه و نهرها خودداري كنند

۱۳۸۸/۰۵/۲۴ - ۱۰:۵۲ - کد خبر: 16713
يك فوق‌تخصص گوارش: مسافران از نوشيدن آب چشمه و نهرها خودداري كنند
دکتر شهرام آگاه، فوق تخصص گوارش در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: مهمترين مساله سفر به ويژه در تابستان، توجه به انواع عفونت‌هاست که خود را به صورت عفونت‌هاي دستگاه گوارشي از جمله عفونت‌ها و مسموميت‌هاي غذايي نشان مي‌دهند.

وي علت عمده اين عفونت‌ها را مصرف زياد غذاهاي بين راهي با بهداشت کم يا استفاده از غذاهاي آماده با بسته بندي نامناسب و يا غذاهاي فاسد و مانده بيان كرد و افزود: اين گونه غذاها اغلب حاوي انواع باکتري ها، ويروس‌ها و ميکروب‌هاي بيماري‌زا مي باشند و گاه خود حاوي ميکروب نيستند، بکله داراي سموم ناشي از ميکروب‌ها هستند که با ورود به بدن باعث ايجاد مسموميت غذايي مي‌شوند.

وي در ادامه با بيان اينکه اين مسموميت‌ها اغلب خود را به شکل استفراغ، اسهال يا هر دو نشان مي‌دهند؛ تصريح کرد: بهترين راه پيشگيري از اين بيماري‌ها، استفاده از غذاهاي آماده فاسد نشدني است که در خانه تهيه مي شود و يا خريد غذاهاي بسته بندي سالم و رستوران‌هاي تحت کنترل بهداشتي و مورد تاييد وزارت بهداشت است.

وي با بيان اينكه در صورت ابتلا به اين بيماري آب بدن از دست مي‌رود، توصيه كرد: علاوه بر استراحت حتما آب و املاح از دست رفته تامين شود و با مصرف آب سرم هاي خوراکي ORS به بهبود آن کمک کرد.

اين فوق تخصص گوارش در خاتمه تاکيد کرد : در مصرف آب هاي آشاميدني بايد دقت شود چرا که آب يکي از روش‌هاي مهم انتقال بيماري‌هاي دستگاه گوارش به خصوص در سفرهاست و بايد از نوشيدن آب چشمه و نهرها خودداري شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.22173s, 18q