بيمه‌ها خسارت ديركرد پرداخت‌هايشان به داروخانه‌ها را بپردازند

۱۳۸۸/۰۵/۲۴ - ۱۱:۳۹ - کد خبر: 16723
بيمه‌ها خسارت ديركرد پرداخت‌هايشان به داروخانه‌ها را بپردازند
دكتر خويي در حاشيه همايش انجمن علمي داروسازي ايران، با اشاره به پرداخت نشدن مطالبات داروخانه‌ها از سوي بيمه‌ها از فروردين ماه سال جاري تا كنون، گفت: اين در حالي است كه طبق قانون، داروخانه‌ها بايد نسخ بيمه‌اي خود را به داروخانه‌ها تحويل داده و 60 درصد آن را همان موقع و 40 درصد باقي مانده را يك ماه بعد دريافت كنند. بنابراين تا زماني كه اقتصاد داروخانه‌ها سالم نشود نبايد انتظار كيفيت خدمات از داروخانه‌ها را داشته باشيم.

دكتر خويي افزود: پرداخت نكردن مطالبات پنج تا شش ماه داروخانه‌ها از سوي بيمه‌ها، بيش از 50 درصد گردش مالي برخي داروخانه‌ها را شامل مي‌شود. به اين ترتيب با خواب سرمايه به مدت شش ماه، گردش مالي داروخانه در شرايط عادي به معناي ضرر است. به همين علت تمايل به عرضه اقلام غيردارويي در داروخانه‌ها بيشتر مي‌شود و داروخانه‌ها تبديل به سوپر ماركت مي‌شوند.

وي با اشاره به لغو حق فني داروخانه‌ها از سوي ديوان عدالت اداري، تصريح كرد: از آنجا كه قيمت دارو در كشور قيمتي يارانه‌اي بود، به دليل واقعي نبودن قيمت دارو، از چند سال گذشته حق فني داروخانه‌ها پيشنهاد شد. اين حق فني از حدود 250 تومان گذشته تا 750 تومان امروزي به داروخانه‌ها ارايه مي‌شد. اما چندي پيش مركز پژوهش‌هاي مجلس گزارش داد كه داروخانه خدمات فني ارايه نمي‌دهد و موضوع حق فني بايد منتفي شود و به دنبال آن اخيرا ديوان عدالت اداري حق فني داروخانه‌ها را لغو كرد. پيش بيني مي‌شود اين امر تنش جدي را در فضاي داروخانه‌هاي كشور ايجاد كند.

دكتر خويي ادامه داد: تا زماني كه دغدغه داروساز متوجه منافع اقتصادي بوده و نگران بازپرداخت‌هاي خود از شركت‌هاي بيمه‌گر باشد، انتظار ارايه خدمات علمي در داروخانه‌ها منطقي نيست. اين در حاليست كه داروخانه نبايد به عنوان يك مركز فروش كالا در نظر گر فته شود؛ طوري كه در دنيا داروخانه‌ها روز به روز به عنوان مركز عرضه خدمات مورد توجه قرار مي‌گيرند.

وي با انتقاد از آنكه سياستگزاري جامعي در رابطه با نظام دارويي در كشور وجود ندارد، ادامه داد: به اين ترتيب سياستگزاري‌ها مرتب بر اساس سليقه‌هاي مختلف برنامه‌ريزي شده و تغيير مي‌كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.84247s, 18q