لزوم رعايت نکات بهداشتي جهت جلوگيري از همه‌گيري بيماري آنفلوآنزاي خوکي

۱۳۸۸/۰۵/۲۴ - ۱۱:۴۵ - کد خبر: 16728
لزوم رعايت نکات بهداشتي جهت جلوگيري از همه‌گيري بيماري آنفلوآنزاي خوکي
دکتر محبوبه حاجي عبدالباقي، متخصص عفوني و استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا ، افزود: متأسفانه دليل اصلي افزايش لحظه به لحظه آمار و ارقام سرايت اين بيماري، عدم رعايت بهداشت فردي از سوي افراد حامل اين ويروس است.

وي گفت: طبق تصميمات اتخاذ شده در کميته کشوري آنفلوآنزا، مهمترين اقدام در جهت جلوگيري از فراگيري اين بيماري در کشور، فرهنگ سازي در سطح جامعه عنوان شده است که اميدواريم با همکاري هرچه سريعتر ارگان‌هاي مربوطه، شاهد کاهش ميزان ابتلاي هموطنانمان به اين بيماري باشيم.

دکتر حاج عبدالباقي در پاسخ به اين سوال که ميزان مرگ و مير در اين بيماري چقدر است، گفت: ميزان مرگ و مير در آنفلوآنزاي خوکي 5/0 درصد است و شيوع آن در سنين 15 تا 25 سال بيشتر است.

وي افزود: گروه‌هاي پرخطر آنفلوآنزاي خوکي افراد با ضعف سيستم ايمني هستند که شامل کودکان زير 5 سال، زنان باردار، بيماران ريوي مزمن (مانند آسم و برونشيت)، بيماران قلبي، افراد تحت شيمي درماني، نارسايي در کبد و کليه و در نهايت افراد بالاي 65 سال هستند.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه بيان کرد: داشتن تماس از فاصله 5/1 متري يا کمتر با افراد مشکوک به بيماري باعث سرايت پذيري آن مي‌شود که اين سرايت پذيري از يک روز قبل از بروز علائم و تا هفت روز بعد از آغاز علائم انجام مي پذيرد.

وي افزود: ويروس آنفلوآنزاي خوکي (H1N1) در دست انسان حدود 5 دقيقه تا 24 ساعت در سطح صاف حدود 8 ساعت و در سطح ناصاف حدود 48 ساعت مي تواند زنده بماند.

اين متصص عفوني خاطرنشان کرد: زماني مي توانيم يک فرد را بطور قطعي مبتلا به آنفلوآنزاي خوکي اعلام کنيم که تست هاي آزمايشگاهي PCR (يا RT-PCR) و کشت ويروس در تخم مرغ جنين دار يا کشت سلول هاي انساني فرد مثبت اعلام شود که درصورت مثبت بودن نتايج، درمان آنتي ويرال با زاناميويريا اوسلتا ميوير براي فرد آغاز مي شود.

وي در مورد علائم اين بيماري گفت: علائم آن شبيه آنفلوآنزاي فصلي است که شامل: تب، سرفه، گلودرد، سردرد، اسهال و استفراغ، آبريزش بيني و دردهاي عضلاني است.

دکتر حاج عبدالباقي افزود: هر مورد از آنفلوآنزا را نبايد معادل آنفلوآنزاي خوکي تلقي کرد و همکاران بايد به مجرد مواجهه با مورد مشکوک فوراً اقدامات لازم را در جهت انتقال فرد و نمونه گيري از وي را بعمل آورند.

وي در پايان خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرايط حاکي از آن است که سرايت انسان به انسان ادامه خواهد داشت که مطمئناً رعايت و اجراي اصول بهداشت تنفسي و رعايت آداب سرفه کردن مي‌تواند نقش بسزايي در کنترل سرايت عفونت از افراد بيمار به سالم داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.53105s, 18q