پرندگان با رایحه درمانی جوجه‌های خود را نجات می دهند!

۱۳۸۸/۰۵/۲۵ - ۱۱:۵۶ - کد خبر: 16745
پرندگان با رایحه درمانی جوجه‌های خود را نجات می دهند!
محققان اعلام کردند پرندگان آشیانه های خود را با کمک گیاهان معطری مانند نعنا و لاوندر یا نوعی سنبل می آرایند تا در عین استفاده از عطر این گیاهان آشیانه خود را ضد عفونی کنند. در این صورت جوجه ها در محیطی پاک و استریل متولد شده و رشد خواهند کرد و در عین حال شانس بقای آنها افزایش خواهد یافت.

گونه ای از پرندگان به نام بلو تیتها با نام علمی Cyanistes caeruleus در انتخاب نوع گیاهانی که در ساخت آشیانه مورد استفاده قرار می دهند بسیار وسواس به خرج می دهند نکته ای که در انجام این فرایند نا مشخص است چگونگی انتقال اطلاعات مربوط به انتخاب گیاهان از پرنده ای به پرنده دیگر است.

بسیاری از گونه های اروپایی به دلایل مختلف از این شیوه برای ساخت آشیانه های خود استفاده می کنند. برای مثال سارها به منظور جلب توجه و ابراز علاقه گیاهان معطر را در ساخت آشیانه ترکیب می کنند. اما Cyanistes caeruleus پرنده ای کوچک با سر و بالهای آبی رنگ لاوندر، نعنا و نوعی گیاه کاری را با دیگر اجزای آشیانه خود ترکیب می کند تا جوجه های خود را از آلودگی مصون دارد.

دانشمندان معتقدند گیاهانی که توسط این پرنده در ساخت آشیانه مورد استفاده قرار می گیرند دارای خواص ضد عفونی کننده هستند زیرا اکثر این گیاهان از گونه های گیاهانی است که در طب سنتی مدیترانه ای به عنوان موادی با خواص دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

محققان مرکز تحقیقات علمی فرانسه به منظور بررسی تاثیر این گیاهان بر زیستگاه پرنده آبی رنگ در ابتدا تاثیر آنها را بر روی نوعی لارو حشره که از خون جوجه ها تغذیه می کنند آزمایش کردند. پس از مشاهده بی اثر بودن گیاهان معطر بر لاروها دانشمندان تاثیر گیاهان به کار گرفته شده در ساخت آشیانه را بر روی باکتریهایی که در آشیانه وجود دارند مورد آزمایش قرار دادند.

نتایج نهایی این بررسی ها نشان داد که گیاهانی مانند نعنا و کاری می توانند به شیوه ای موثر ساختار اجتماع باکتریهایی که در آشیانه پرنده وجود دارند را تغییر داده و تعداد باکتریهایی که جوجه ها در برابر آنها از آسیب پذیری بیشتری برخوردارند را به اندازه ای قابل توجه کاهش دهد.

چگونگی تاثیرگذاری این گیاهان بر روی کاهش تعداد باکتریها مشخص نشده است اما دانشمندان دریافتند که جوجه ها در این لانه های ضد عفونی شده رشد سریع تری داشته و درصد احتمال بقای آنها به اندازه چشمگیری افزایش می یابد.

بر اساس گزارش بی بی سی، در عین حال این رفتار و نحوه استفاده در گیاهان معطر تنها در این گونه از پرندگان مشاهده شده است و پرندگان دیگر به دلایل دیگری به جز حفظ جان جوجه های خود از گیاهان برای ساخت آشیانه استفاده می کنند. به همین دلیل چگونگی شکل گیری چنین رفتاری در پرندگان بلو تیت و در عین حال وسواس خاص آنها در انتخاب گیاهان معطر نیز بسیار شگفت انگیز بوده و نیازمند مطالعات بیشتر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.83235s, 18q