رييس بيمارستان شريعتي: جلب اعتماد جامعه پزشکي بايد اولين گام وزير باشد

۱۳۸۸/۰۵/۲۶ - ۱۰:۴۶ - کد خبر: 16755
رييس بيمارستان شريعتي: جلب اعتماد جامعه پزشکي بايد اولين گام وزير باشد
دکتر رضا ملک زاده از وزراي سابق بهداشت در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه يک اراده سياسي بايد در حل مسائل بهداشت و درمان وجود داشته باشد، تصريح کرد: اين تجربه تنها محدود به ايران نيست. در انگلستان که يکي از کشورهاي پيشرفته است؛ زماني که تصميم گرفته شد مشکل بهداشت و درمان حل شود دولت سرمايه گذاري کرد و با استفاده از مالياتي که از مردم گرفت سيستم بهداشت و درمان خود را سامان داد و يا در کشوري چون کانادا که سيستم موفق‌تري را هدايت مي‌کند.

وي خاطرنشان کرد: هرکسي مي تواند وزير باشد ولي ابزار اصلي که وجود نداشته باشد، کار انجام نمي‌شود. اينکه يک فرد به عنوان وزير بهداشت معرفي شود و بعد کمبودها و مشکلات به پاي وي نوشته شود و مورد سرزنش قرار گيرد، چاره کار نيست.

براي بهبود وضعيت بهداشت بايد يک اراده سياسي در دولت و مجلس وجود داشته باشد

دکتر ملک زاده با بيان اينکه مسئوليت وزارت بهداشت بسيار سنگين است به طوري که در چند سال اخير با جدا شدن وزارت رفاه از آن کارش مشکل تر شده است، گفت: در وزارت بهداشت قبل از وزير بايد يک اراده سياسي در سطح دولت و در مجلس وجود داشته باشد تا وضعيت بهداشت و درمان بهبود يابد.

وي به هزينه‌بر بودن بخش بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: مساله اصلي اين است که ما واقعاً مي‌خواهيم براي سلامتي چقدر هزينه کنيم. امکان ندارد از يک طرف براي سلامتي هزينه‌اي نکرد و از طرفي خواهان فراهم آوردن سلامتي و امکانات بهداشتي درماني درجه يک بود.

جلب اعتماد جامعه پزشکي بايد گام اول يک وزير باشد

رييس بيمارستان دکتر شريعتي جلب اعتماد جامعه پزشکي را يک گام اساسي در عملکرد وزير دانست و گفت: درصورت فراهم شدن بستر لازم جهت فعاليت يک وزير، در وهله اول وزير بايد بتواند اعتماد جامعه پزشکي را که يک رکن اصلي در مساله بهداشت و درمان است؛ جلب کند.

وي افزود: اطبا و دانشگاهيان بايد بتوانند به وزير خود اعتماد کرده و آمادگي کار و مشاوره با وي را داشته باشند.

وزير بايد فردي داراي سابقه، تجربه و اطلاعات و ارتباطات قوي باشد

دکتر ملک زاده با بيان اينکه يکي از بزرگترين گروه نخبگان و افراد مرجع در جامعه ما گروه پزشکي است که از نظر تعداد، سابقه، تشکل و سبقه سياسي از ساير وزارتخانه ها متمايز است، گفت: در وزارت بهداشت با خيل عظيمي از نخبگان کشور مواجه هستيم که اين ضرورت ايجاد يک بستر مطمئن و مورد اعتماد را در اين وزارتخانه محسوس مي‌کند.

وي تصريح کرد: وزير بهداشت بايد فردي داراي سابقه، تجربه، اطلاعات و هنر برقراري ارتباط با مجموعه پزشکي کشور باشد. فردي که بتواند مسائل و مشکلات را پيگيري کند و نيز ارتباط قوي و سازنده و تعاملي با مجلس، دولت و ساير ارگانها فراهم کند.

رييس مرکز تحقيقات بيماريهاي گوارش و کبد با بيان اينکه در رشته پزشکي 150 انجمن علمي در کشور وجود دارد که از کل انجمن‌هاي علمي رشته‌هاي ديگر در کشور بيشتر است، افزود: اين وزارتخانه داراي تشکلي چون نظام پزشکي است که جزو قديمي‌ترين نهادهاي مدني کشور محسوب مي‌شود. وزارت بهداشت وزارتخانه‌اي است که نيازمند همکاري تمام وزارتخانه‌ها و نهادهاي دولتي و غيردولتي است.

تصميم‌گيريها بايد مبتني بر فکر، انديشه، خرد جمعي و مشاوره باشد

وي اظهار داشت: توقعي که از وزير بهداشت آينده مي‌رود اين است که تصميماتش مبتني بر خرد و فکر و انديشه باشد، از خرد جمعي استفاده کند. از تجربياتي که در کشور در بخش سلامت کسب شده بهره گيرد. از مجموعه عظيمي از کارشناسان حوزه بهداشت و درمان استفاده و در چارچوب برنامه کار کند.

رييس فرهنگستان علوم پزشکي تاکيد کرد: هيچ کس حق ندارد 4 سال وزير باشد و طبق سلايق شخصي خود برنامه‌هاي حوزه سلامت کشور را اجرايي کند. وزير بايد در چارچوب قاعده و قانون و برنامه حرکت کرده و به جامعه پزشکي اعتماد کند. نمي توان به مجموعه عظيمي از نخبگان کشور اعتماد نکرد ولي از آنها انتظار اعتماد داشت.

وي با بيان اينکه وزير بايد بتواند با دولت، رئيس جمهور و مجلس ارتباط موثري برقرار کند، گفت: بايد يک گروه کاري تشکيل دهد تا بخش عمده‌اي از زمان خود را روي ديدگاه‌هاي کلان کشور در رابطه با سلامت کار کند. اين گروه کار مي‌تواند شامل نهادهاي مدني پزشکي از جمله انجمن‌هاي علمي و يا نظام پزشکي باشد و ارتباط موثر و سازنده اي با دولت و مجلس و ساير سازمان هاي مرتبط برقرار کند.

يک وزير زن همانقدر مي تواند موفق باشد که يک وزير مرد

دکتر ملک زاده با بيان اينکه زنان توانايي‌هاي خود را در اعمال مديريت موفق اثبات کرده‌اند؛ اظهار داشت: در سالهاي مسئوليت خود چه در دوره وزارت بهداشت، چه در دانشگاه و چه در مسئوليت کنوني همواره زنان را افراد مسئولي ديده‌ام به طوريکه اگر در جهت کاري درست انتخاب شوند بسيار بهتر از مردان عمل مي‌کنند.

وي افزود: جنسيت در عملکرد شايسته و مناسب در مقام وزير بهداشت مهم نيست و عامل قابل ارزيابي جهت موفقيت در اين حوزه کارايي و کارآمدي شخص است. يک وزير زن همانقدر مي تواند موفق باشد که يک وزير مرد.

دکتر ملک زاده در پايان تصريح کرد: ما به اهميت موضوع سلامتي در کشور آنطور که بايد توجه نکرديم و اين درحاليست که در کشورهاي دنيا در انتخابات رياست جمهوري نامزدها يکي از سياست‌هاي اصلي خود را مبتني بر سلامت اعلان مي‌کنند اما در انتخابات رياست جمهوري ايران خلاء اين بحث کاملاً محسوس است و بايد اين خلاء حتماً براي دوره هاي بعدي پر شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.63282s, 18q