نوزاداني که از شيرمادر تغذيه مي‌کنند کمتر دچار يبوست مي‌شوند

۱۳۸۸/۰۵/۲۷ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 16812
نوزاداني که از شيرمادر تغذيه مي‌کنند کمتر دچار يبوست مي‌شوند
دکتر سيد محمد ميلاني، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا ، با اشاره به عوامل ايجاد کننده يبوست در نوزادان اظهار داشت: يکي از علل، شقاق مقعدي است که باعث عدم دفع يا يبوست مي‌شود.

وي در ادامه تصريح کرد: اختلالات تيروئيد عامل ديگر ايجاد کننده عدم دفع است و در بعضي موارد ديگر، نوزاد عيب آناتوميک پيدا مي‌کند که باعث يبوست مي‌شود.

دکتر ميلاني تاکيد کرد: بيشترين مساله‌اي که بعدها باعث يبوست مي‌شود، سوختگي‌هاي موضعي و شقاق مقعدي است که پزشکان معمولاً به آن توجه مي‌کنند.

وي ادامه داد: بايد توجه داشت که نوزاد از نظر محل دفع مدفوع مشکل انسدادي نداشته باشد چون دستگاه گوارشي و دستگاه دفع مدفوع بعد از تولد براي اولين بار خودش را در معرض عمل و آزمايش قرار مي دهد.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در خصوص پيشگيري از يبوست نوزادان گفت: تغذيه نوزاد و شير مادر بايد به اندازه کافي باشد و به مواردي مانند سوختگي مقعد نوزاد توجه زيادي شود و درصورت مشاهده آن تحت درمان قرار گيرد.

وي به مادران توصيه کرد تا به اندازه کافي شير داشته باشند و اگر نوزادشان دچار نفخ شکم شد حتماً به پزشک مراجعه کنند.

ميلاني در پايان هشدار داد: مادران بايد محل خروج مدفوع را به دقت شسته و تميز کنند و اجازه ندهند ماده باقيمانده مدفوعي باعث ايجاد التهاب شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
said
با سلام
ممنون از مطلبتون اگر میشود در مورد تعداد دفعات دفع مدفوع در نوزادان وحداکثر تعداد روزی که میتواند بدون دفع مدفوع باشدرا توضیح دهید
با تشکر
2.4159s, 19q