ابتلاي20درصد تهرانيها به ديابت و اختلالات تحمل گلوكز

۱۳۸۸/۰۵/۲۷ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 16815
ابتلاي20درصد تهرانيها به ديابت و اختلالات تحمل گلوكز
دكتر حسن آقاجاني در مراسم افتتاح كلينيك مجازي ديابت در بيمارستان شريعتي، با اشاره به حساسيت جهاني بر روي بيماري‌هاي غيرواگير از جمله ديابت، گفت: در ايران نيز به دنبال تغيير روش‌هاي زندگي با شيوع روزافزون بيماري‌هاي غيرواگير مواجه هستيم.

وي با اشاره به اقدامات انجام شده در كشور در مورد بيماري ديابت و استفاده از بستر نظام سلامت براي اين بيماري، ادامه داد: به اين ترتيب كليه افراد بالاي 30 سال جمعيت روستايي كشور از نظر بيماري ديابت مورد بررسي قرار گرفتند. در مرحله اول اين بررسي حدود 200 هزار مورد ديابت جديد شناسايي شد كه بسياري از آنها از ابتلا به اين بيماري اطلاع نداشتند.

دكتر آقاجاني با بيان اين كه 7/3 درصد كل جمعيت روستايي كشور به ديابت مبتلا هستند، افزود: با توجه به آن كه جمعيت روستايي از جمعيت فعال كشور بوده و از شيوه غذايي سالم‌تري نسبت به شهرها برخوردارند، اين ميزان ابتلا به ديابت مي‌تواند به عنوان تهديدي براي آينده مطرح باشد.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت در مورد جمعيت ديابتي‌هاي تهراني، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، جمعيت ديابتيك‌هاي تهراني حدود هفت درصد و افراد مبتلا به اختلال تحمل گلوكز حدود 13 درصد هستند. در مجموع حدود 20 درصد تهراني‌ها يا ديابتي هستند و يا به اختلال تحمل گلوكز مبتلا هستند. يعني از هر 5 تهراني يك نفر به اين اختلالات مبتلاست.

وي، ديابت را از جمله بيماري‌هايي عنوان كرد كه به مداخلات طولاني مدت و همكاري خانواده بيمار در روند درمان نياز دارد و گفت: مساله اصلي در سطح كلان شهرها آن است كه اقدام مناسبي براي اين بيماري صورت نگرفته است. بنابراين راه‌اندازي كلينيك مجازي در شهرهاي بزرگ كه دسترسي به فناوري‌هاي اطلاعاتي بيشتر است، بسيار مي‌تواند موثر باشد. اميدواريم اين اقدام بستري باشد تا براي ديگر بيماري‌هاي غيرواگير مانند بيماري‌هاي قلبي عروقي و فشار خون بالا نيز ساماندهي مناسبي صورت گيرد.

دكتر آقاجاني با اشاره به موظف شدن وزارت بهداشت براي اجراي طرح پزشك خانواده در شهرهاي زير 100 هزار نفر در سال جاري، گفت: مي‌توان از ظرفيت پزشكان خانواده و ايجاد كلينيك‌هاي ديابت با استفاده از ظرفيت بيمارستان‌ها، به منظور ارايه خدمات بهتر به بيماران ديابتي در سطح كشور استفاده كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.03712s, 18q