بيماران در هنگام سفر حتي‌الامكان از خوردن غذاي زياد و تنقلات بپرهيزند

۱۳۸۸/۰۵/۲۷ - ۱۱:۵۵ - کد خبر: 16822
بيماران در هنگام سفر حتي‌الامكان از خوردن غذاي زياد و تنقلات بپرهيزند
دکتر شهرام آگاه فوق تخصص گوارش و کبد در گفت وگو با ايسنا با بيان اين مطلب افزود: سيستم کنترل حرکت و تعادل در گوش داخلي انسان قرار دارد و از طريق مراکز انقباضي به ساقه مغز متصل است. در حالت عادي تعادل انسان را در حال حرکت و تکان‌هاي ارادي و غيرارادي عهده‌دار است که در بعضي افراد اين سيستم خاصيتي دارد که در مواقع حرکت، بيش از حد تحريک مي‌شوند.

وي در ادامه افزود: تحريک پذيري اين سيستم از طريق ارتباطي که با مرکز تهوع در ساقه مغز دارد، باعث ايجاد تهوع و استفراغ مي‌شود و حالت شديد آن هنگام حرکت‌هاي پرتلاطم و ناگهاني مانند حرکت کشتي يا قايق رخ مي دهد که به اين حالت، بيماري دريا نيز مي‌گويند. البته اغلب افراد هنگام حرکت با اتومبيل و اتوبوس نيز دچار اين حالت مي‌شوند.

دکتر آگاه خاطرنشان کرد: اين بيماري لزوما ارثي نيست و تحت تاثير محيط و اضطراب افزايش مي‌يابد و رفته رفته با رسيدن به سن بلوغ کاهش يافته و بعد از چند سال اغلب بهبودي کامل مي‌يابد.

وي در پايان تاكيد كرد: به بيماران توصيه مي‌شود قبل از سفر، غذاي کمتري استفاده کرده و از پرخوري بپرهيزند، در طول سفر به طور مرتب استراحت داشته باشند و در هنگام حرکت حتي‌الامکان مواد غذايي و به خصوص تنقلات مصرف نکنند. در موارد شديد نيز مي‌توانند از داروهاي گيرنده هيستامين براي پيشگيري استفاده کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.20663s, 18q