مواد تشکيل دهنده شير مادر با رشد کودک تغيير مي کند

۱۳۸۸/۰۵/۲۸ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 16844
مواد تشکيل دهنده شير مادر با رشد کودک تغيير مي کند
دکتر پارساي، دبير انجمن شير مادر در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن بيان اين مطلب که حدود 99 درصد مادران از فوايد شير مادر براي کودک آگاه هستند، گفت: کودکاني که از شيرمادر تغذيه مي کنند در بزرگسالي کمتر دچار چاقي هاي مفرط، اسهال و حتي بيماري هاي حاد مانند سرطان مي شوند.

وي گفت: شير مادر داراي ترکيباتي است که هنگام تغذيه وارد بدن کودک مي شود و با توجه به شرايط بيولوژيکي باعث کنترل قند خونشان شده و تا حد زيادي مانع از ابتلا به ديابت هاي وابسته به انسولين مي شود.

وي گفت: مادراني که از شير خود کودک را تغذيه مي کنند زودتر اضافه وزني را در طول بارداري به دست آورده اند را از دست مي دهند. همچنين چون رحم اين مادران زودتر به حالت اوليه باز مي گردد درنتيجه کمتر دچار کم خوني مي شوند.

دبير انجمن شير مادر افزود : شير مادر تمام مواد مورد نياز بدن کودک را تامين مي کند و مواد و ترکيبات آن نيز با توجه به رشد کودک تغيير مي کند. به عنوان مثال شير روز پنجم پس از تولد حاوي پروتئين زيادي است و سرشار از آغوز مي باشد که رفته رفته اين ميزان کم شده تا روز چهاردهم آغوز با شير مخلوط شده و کم کم ميزان قند و چربي شير تغيير مي کند و تا روز بيست و يکم طعم شير نيز کمي تغيير مي کند.

شايان ذکر است : اگر در ساعت اول تولد ، کودک با مادر تماس يابد در بدن مادر هورموني به نام اکسيتوسين يا هورمون عشق ترشح مي شود که نه تنها براي کودک مفيد و آرامش بخش است بلکه باعث کاهش افسردگي پس از زايمان نيز مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.37359s, 18q