ورزش‌هاي هوازي در درمان دردهاي اسکلتي - عضلاني موثر هستند

۱۳۸۸/۰۵/۲۸ - ۱۳:۰۲ - کد خبر: 16845
ورزش‌هاي هوازي در درمان دردهاي اسکلتي - عضلاني موثر هستند
اين مطالعه با هدف بررسي اثر ورزش در درمان دردهاي مكانيكال شانه، كمر و زانو توسط گروهي از محققان دانشگاه علوم پزشکي بابل انجام شده است.

دردهاي مكانيكال شانه، كمر و زانو از شايع ترين بيماري هاي سيستم عضلاني اسكلتي مي باشند كه براي درمان آنها از داروهاي ضد التهابي و فيزيوتراپي استفاده مي شود.

اين مطالعه به صورت نيمه تجربي در 450 نفر از بيماراني كه به علت دردهاي مكانيكال شانه، كمرو زانو به كلينيك ارتوپدي دانشگاه علوم پزشكي بابل مراجعه كرده بودند انجام شد.

به بيماران آموزش هاي لازم جهت بي دردي و كاهش درد ارائه و به آنها توصيه شد كه هر روز به مدت يك ساعت بر حسب علاقه ورزش هاي هوازي مثل شنا، پياده روي، تندروي، دويدن، دوچرخه سواري انجام دهند.

بيماران هر دو ماه يك بار طي يك سال و نيم پيگيري شده و ميزان پاسخ به درمان در هر سه گروه مقايسه شد.

يافته ها حاکي از آن است كه ورزش هوازي باعث بهبودي كامل درد در 80 درصد بيماران با درد شانه، 88 درصد بيماران با درد كمر و 3/73 درصد با درد زانو شد. ميزان درمان در بيماران با درد كمر به طور معني‌داري بيش تر از دو گروه ديگر بود.

نتايج اين بررسي نشان مي‌دهد كه ورزش هوازي در درمان دردهاي مكانيكال موثر مي باشد.

با توجه به يافته هاي اين بررسي محققان نهادينه كردن ورزش به ويژه از نوع هوازي بايد در جامعه، به عنوان يك اصل در پيشگيري از دردهاي شايع اسكلتي – عضلاني را توصيه مي کنند.

خلاصه اين مقاله در مجله دانشگاه علوم پزشکي بابل به چاپ رسيده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
با سلام خیلی عالی بود لطفا مطالب بیشتری بنویسید
0.12881s, 19q