راه‌اندازي مرکز تحقيقات سلول هاي بنيادي جهاد دانشگاهي فارس

۱۳۸۸/۰۵/۲۸ - ۱۳:۲۳ - کد خبر: 16850
راه‌اندازي مرکز تحقيقات سلول هاي بنيادي جهاد دانشگاهي فارس
مهندس مسعود رستگار با اعلام اين مطلب افزود: سلول‌هاي بنيادي در بازسازي و درمان بسياري از بافت‌هاي آسيب ديده به کار برده مي‌شوند كه نشان از اهميت ويژه توسعه اين علم دارد.

وي ادامه داد: پژوهشگران جهاد دانشگاهي براي نخستين بار در سطح خاورميانه به اين مهم دست يافتند و خود را به عنوان پنجمين کشور جهان که توانسته به فناوري توليد سلول هاي بنيادي دست يابد معرفي کردند. آن ها حتي در بعضي از زمينه ها مثل دستيابي به سلول هاي ملانوسيت پوستي حرف اول جهان را زدند و به حيوانات مدل براي بررسي نقش ژن ها دست يافتند.

رستگار با اشاره به توانمندي هاي استان فارس در حوزه توليد علم و دانش خاطرنشان کرد: بي شک ما در فارس نيازمند اين فن‌آوري عظيم بوده و هستيم. حضور فارس در عرصه علمي ايران و تاريخ 3000 ساله اين استان پهناور نشان از انديشه و پژوهش دراين استان دارد. شيراز را به حق «دارالعلم» مي ناميدند. حضور مکتب هاي فراوان فکري، فلسفي و پژوهشي در شيراز و فارس نشان از اين دارد که اين خطه در توليد علم در ايران هميشه نقش مؤثري داشته است. امروز نيز فارس و شيراز يک استان دانشگاهي و نخبه خيز است؛ لذا، نمي‌توانيم و نبايد از اين فرصت استفاده نکرد و وارد اين عرصه مهم نشد.

وي با اشاره به جايگاه جهاد دانشگاهي در توسعه کشور گفت: تلاش گسترده و خدمات صادقانه جهاد دانشگاهي در راستاي تحقق اهداف عاليه انقلاب اسلامي ايران، موجب شده است که امروز جهاد دانشگاهي به عنوان رکني از ارکان تأثيرگذار نظام در عرصه هاي مختلف فرهنگي، پژوهشي و آموزشي باشد.

رستگار اضافه کرد: موفقيت هاي فوق العاده دانشمندان ايراني از جمله جهادگران دانشگاهي در زمينه تحقيقات سلول هاي بنيادي و شبيه سازي، بار ديگر توانايي نخبگان ايراني را به منحصه ظهور رسانيد.

وي افزود: جهاد دانشگاهي فارس از دو سال قبل با بهره گيري از توان تخصصي اعضاء هيأت علمي جهاد دانشگاهي و برخي از اساتيد دانشگاه هاي استان، با فراهم كردن حداقل امکانات و تجهيزات مورد نياز، تلاش مضاعفي را به امر تحقيقات سلول هاي بنيادي معطوف داشته است. استاندار فارس هم به خوبي حساسيت موضوع تحقيقات سلول هاي بنيادي را دريافته و همواره از انجام تحقيقات مذکور حمايت كرده است.

رستگار خاطرنشان كرد: به محض اطلاع از دومين سفر استاني رييس جمهور، رايزني هاي لازم با استاندار و معاونين وي انجام و درخواست کمک به جهاد دانشگاهي به منظور احداث و تجهيز مرکز تحقيقات سلول‌هاي بنيادي جهاد دانشگاهي فارس تقديم استاندار شد كه وي و معاونانش توانستند پايه گذار مصوبات بسيار ارزشمندي در دومين سفر استاني هيأت دولت باشند.

وي ادامه داد: به استناد مصوبه هيأت محترم وزيران در جلسه استاني مورخ 10 ارديبهشت 88 و ابلاغيه چهارم خرداد امسال معاون اول رييس جمهور مبلغ قابل توجهي جهت کمک به احداث مرکز تحقيقات سلول هاي بنيادي جهاد دانشگاهي فارس در نظر گرفته شده است.

به گفته رييس جهاد دانشگاهي فارس، پيرو مصوبه هيأت دولت و مساعدت وزير نفت در تخصيص بودجه‌اي قابل توجه، راه اندازي قريب الوقوع مرکز تحقيقات سلول هاي بنيادي جهاد دانشگاهي فارس را شاهد خواهيم بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.84359s, 18q