با استفاده از سبزيجات و ميوه جات آب بدن در ساعات طولاني روزه داري حفظ مي شود

۱۳۸۸/۰۵/۲۹ - ۱۱:۴۱ - کد خبر: 16861
 با استفاده از سبزيجات و ميوه جات آب بدن در ساعات طولاني روزه داري حفظ مي شود
دکتر" ليلا آزادبخت " در گفت و گو با ايرنا افزود:خوردن مواد غذايي پر فيبر از جمله سبزيجات و ميوه ها هنگام سحر باعث مي شود روزه داران در طول روز کمتر احساس تشنگي کنند. با توجه به اينکه ساعات روزه داري ماه رمضان امسال در مقايسه با سالهاي گذشته بيشتر است ممکن است افراد تصور کنند خوردن آب زياد در سحري موجب جلوگيري از تشنگي آن در طول روز شود، اما اين تصور اشتباه است.
وي با بيان اينکه اين عمل باعث رقيق شدن شيره معده و در نتيجه نفخ و اختلال در هضم مي شود توصيه است :روزه داران ميوه و سبزيجات به دليل داشتن املاح و فيبر زياد در هنگام سحر مصرف کنند تا تشنگي بر آنان غلبه نکند.
آزادبخت ادامه داد: بهتر است روزه داران براي تامين آب لازم بدن حدود يک ساعت بعد از افطار و نيم ساعت قبل از سحر، آب فراواني بنوشند و از خوردن چاي پُررنگ ، قهوه و کاکائو خودداري کنند.
اين متخصص تغذيه تاکيد کرد: همچنين مصرف ميوه ها و سبزيجات باعث جلوگيري از افزايش ناگهاني قند خون و ترشح انسولين بالاى بعد از آن مي شود و قند موجود در ميوه ها در بدن ديرتر از قندهاي ساده جذب مي شود و فرد ديرتر احساس گرسنگي خواهد کرد.
به گفته آزادبخت ، روزه داران سعي کنند مواد غذايى سرخ شده ، پرچرب و شيرين و ادويه جات در سحري مصرف نکنند چون تشنگي را در طول روز را افزايش مي دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.10785s, 18q