فقرا بيشتر در معرض خطر سلامتي‌اند / بهداشت‌ودرمان جاي سياسي‌كاري نيست

۱۳۸۸/۰۵/۳۱ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 16867
فقرا بيشتر در معرض خطر سلامتي‌اند / بهداشت‌ودرمان جاي سياسي‌كاري نيست
دكتر مسعود پزشكيان در همايش گراميداشت مقام پزشك و داروساز در محل تالار ابن سيناي مشهد با بيان اين‌كه رسالت‌ ما پاسخگويي است، اظهار كرد: اگر مي‌خواهيم به عنوان حكيم باقي بمانيم بايد نگاهمان به نيازمندان باشد.

وي افزود: حرفه پزشكي تجارت نيست و يك صنعت است، هر چند ما آن را صنعت نيز نمي‌دانيم، پزشكي يك حكمت است چراكه گره از كار مردم باز مي‌كند و به فكر جيب نيست.

پزشكيان با بيان اين كه اگر چنين فكري از پزشك داشته باشيم بايد نگاهمان به نيازمندان باشد، افزود: بايد سيستمي بسازيم تا نيازمندان و محرومان بتوانند به راحتي به خدمات پزشكي دسترسي داشته باشند.

وي خاطرنشان كرد: ما دچار دو چالش در قانون‌گذاري و ساختار مديريتي هستيم، به گونه‌اي كه تا اين ساختارها درست نشود و نگاه ما تغيير نيابد فقط توقع ايجاد خواهيم كرد.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس تصريح كرد: كاري كه هم اكنون در حال انجام آن هستيم، پزشك خانواده نيست، پزشك درمانگاه است، در حالي که ما بايد مقرراتي تنظيم كنيم كه محرومان و حاشيه‌ها مد نظر قرار بگيرند.

وي توجه به اين نكات را مبناي عدالت در ارائه‌ خدمات و منابع خواند و اظهار كرد: اين مسائل مبناي عدالت است با اين شرط كه طرح پزشك خانواده را در سطوح بعدي نيز اجرا كنيم.

اين نماينده مجلس طرح پزشك خانواده را طرحي براي شكل دادن خدمت به مردم با نگاه عدالتمندانه دانست و ادامه داد: نمي‌شود 2 شخص تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي باشند آن وقت يكي از بيمارستان ميلاد تهران كه داراي استانداردهاي بين‌المللي است استفاده كند و ديگري در بجنورد از امكانات اوليه درمان هم بي‌بهره باشد، اين عدالت نيست.

پزشكيان در پايان گفت: بهداشت و درمان جاي سياسي كاري نيست، بايد كاري كنيم تا گره از كار مردم باز شود و بهتر است ساختاري شكل بدهيم كه پول جيب مردم با پول دولت همخواني داشته باشد و ساختاري بر مبناي توان مردم بسازيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13244s, 18q