تخمين ابتلاي 10 تا 24 ميليون ايراني به آنفلوانزاي «آ»

۱۳۸۸/۰۵/۳۱ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 16883
تخمين ابتلاي 10 تا 24 ميليون ايراني به آنفلوانزاي «آ»
دكتر گويا در سمينار يك روزه آنفلوانزاي خوكي كه روز گذشته در مركز بهداشت استان گيلان برگزار شد، با اشاره به مطالب فوق گفت: امروز ما به فاز 6 پاندمي در جهان رسيده‌ايم يعني انتقال انسان به انسان كه در اين مرحله عمليات مهار بي‌فايده است؛ چرا كه در اين مرحله ما با انتقال پايدار انسان به انسان مواجه هستيم.

وي ادامه داد: در چنين مرحله‌اي بايد عمليات تخفيف مدنظر واقع شود كه اين امر مستلزم كاهش موارد ابتلا، كاهش موارد شديد بيماري، كاهش موارد بستري، كاهش موارد نياز به خدمات ويژه و كاهش موارد مرگ و مير است. در اين زمينه براي رسيدن به چنين هدفي نيازمند آموزش همه جانبه هستيم.

دكتر گويا افزود: برآورد مي شود، طي انتشار اين پاندمي در ايران 10 تا 24 ميليون نفر در ايران به آنفلوانزاي خوكي مبتلا شوند كه از اين ميزان 500 هزار تا يك ميليون نفر در مراكز بهداشتي درماني بستري خواهند شد و 105 تا 245 هزار نفر فوت خواهند كرد. البته تمامي اين آمارها با توجه به محدوديت امكانات ذكر شده است اما در ايران كه سيستم بهداشتي آن هميشه در حال آماده باش است، مي توان اين آمار را به صورت قابل ملاحظه‌اي كاهش داد.

وي تصريح كرد: كاهش موارد ابتلا، مرگ و مير و عوارض ناشي از پاندمي، كاهش گسترش و تخفيف موارد بيماري، حفظ و نگهداري سرويس‌هاي ضروري اجتماعي و فعاليت‌هاي حياتي كشور از جمله اهداف كلي در برنامه‌هاي اتخاذ شده ايران براي مقابله با اين پاندمي است.

رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، با اشاره به شيوع آنفلوانزاي خوكي بعنوان يك بحران در آينده تصريح كرد: تاكنون هيچ گونه مورد مرگ ناشي از آنفلوانزاي خوكي در ايران به ثبت نرسيده است و تمام مبتلايان بعد از ابتلا و درمان، بهبود پيدا كرده‌اند و ما بدنبال واكنش مناسب هستيم. در مقابله با اين بحران احتمالي، برخورد سياسي نخواهيم كرد.

دكتر سروش مدير برنامه آنفولانزا و پايگاه مراقبت بهداشتي مرزي نيز طي برپايي اين سمينار، ركن اصلي كنترل پاندمي آنفلوانزاي خوكي را آموزش صحيح در اين زمينه برشمرد و تصريح كرد: ما بايد با وجود اين همه پتانسيل در كشور، ظرفيت‌هاي خود را شناسايي كنيم. در اين خصوص حركت اول ما بايد بر پيشگيري و آماده سازي متمركز شود و در واكنش سريع نيز مهمترين مسئوليت ما كاهش ميزان مرگ و مير است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.94839s, 18q