گسستگي در عرصه سياستگذاري و تخصيص منابع از مشكلات حوزه سلامت

۱۳۸۸/۰۵/۳۱ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 16886
گسستگي در عرصه سياستگذاري و تخصيص منابع از مشكلات حوزه سلامت
دكتر لنكراني در مراسم بزرگداشت روز پزشك با اشاره به تحولات عرصه سلامت طي 30 سال انقلاب اسلامي افزود: طبق آمارهاي وزارت بهداشت طي دو دهه گذشته بيش از 4 هزار نفر تنها براي جراحي قلب به خارج از كشور اعزام مي‌شدند. اين در حالي است كه اكنون حركت جامعه پزشكي رو به جلو بوده و بنابراين در 23 تا 24 استان كشور جراحي قلب به صورت روزمره انجام مي‌شود و ساليانه حدود 20 هزار جراحي قلب، 260 آنژيوگرافي و بيش از دو هزار پيوند كليه در كشور انجام مي‌شود.

وي با بيان اينكه امروزه موضوع سلامت و شاخص‌هاي مرتبط با آن با 30 سال گذشته كشور بسيار متفاوت است، افزود: به عنوان مثال مرگ و مير مادران باردار كشور طي 30 سال گذشته بيش از 250 نفر به ازاي هر 100 هزار نفر بوده است. همچنين مرگ و مير كودكان زير 5 سال بيش از 160 مورد در هر 100 هزار مورد بوده است كه به بركت تلاشهاي صورت گرفته در نظام سلامت، مرگ و مير مادران باردار در سال 84 به 27 مورد و در سال 87 به 22 مورد به ازاي هر 100 هزار نفر رسيده است. در اهداف هزاره سوم اعلام شده كه كشورهاي جهان بايد تلاش كنند كه تا سال 2015 ميلادي 75 درصد مرگ و مير مادران باردار را كاهش دهند. اين در حالي است كه اين اتفاق اكنون در كشور ما رخ داده است.

وي تربيت نيروي انساني را يكي از ركن‌هاي حوزه سلامت در سالهاي پس از انقلاب عنوان كرد و گفت: اكنون در 25 رشته تخصصي و حدود 40 رشته فوق تخصصي و فلوشيپ نيروي انساني در كشور تربيت مي‌شود اميدواريم كه در همه رشته‌هاي مورد نياز به درجه‌اي از خودكفايي برسيم. اين در حالي است كه براي آن كه بتوان سلامت را براي همه كشور به ارمغان آورد با چالش‌هايي نيز روبرو هستيم.

لنكراني يكي از مهمترين چالش‌هاي نظام سلامت را گسست در عرصه سياستگذاري،‌ نظارت، ارزشيابي و تخصيص منابع اين حوزه دانست و گفت: اين گسست از اوايل دهه 80 بيشتر شده است و اكنون در تدوين برنامه توسعه پنجم يكي از سياست‌هاي ابلاغ شده آن است كه به آن يكپارچگي در حوزه سلامت بازگرديم.

وي موضوع بيمه پايه همگاني و بيمه سلامت را از جمله چالش‌ها و دغدغه‌هاي مسئولان سلامت عنوان كرد و گفت: تجربه نظام ارجاع و پزشك خانواده توانست حدود 23 ميليون نفر از جمعيت روستايي را تحت پوشش قرار دهد. همچنين توانست كار پزشكي را گسترده تر كرده و به آن معنا دهد و به پزشك عمومي به عنوان كار حاشيه‌اي نگاه نشود بلكه به عنوان حرفه اصلي در نظام سلامت مورد توجه قرار گيرد. بر اين اساس طراحي كه امروز براي پزشك خانواده در شهرهاي زير 100 هزار نفر صورت گرفته با تاكيد بر نقش پزشك عمومي است.

وزير بهداشت طبي كردن سلامت را يكي ديگر از چالش‌هاي پزشكي امروز دنيا برشمرد و افزود: اين طبي كردن سبب مي‌شود كه به همه امور از ديد بيماري و بيمار پنداري نگريسته شود. به عنوان مثال زايمان كه يك واقعيت فيزيولوژيك است با اين ديد به يك بيماري تبديل مي‌شود كه نتيجه آن اين است كه نرخ برخي مداخلات در آن افزايش يافته و به دنبال آن بيماري زايي و مرگ و مير نوزاد نيز افزايش مي‌يابد. در مجموع فرايند طبي كردن سبب مي‌شود تا طبابت نگاه همه جانبه خود را از دست بدهد و امكان مراقبت همه جانبه را از طب سلامت سلب كند. راه حل اين موضوع جز با توجه جامعه پزشكي قابل وصول نيست البته نظام‌هاي تشويق، ترغيب و سياست گذاري‌ها در اين زمينه بسيار موثر است.

وي در ادامه با اشاره به انتخاب زاد روز ابوعلي سينا به عنوان روز پزشك افزود: آنچه كه ابوعلي سينا را از ديگر عالمان طب پزشكي ممتاز مي‌كند آن است كه طبابتش را برپايه يك سري اصول فلسفي شكل داد كه نگاه به حيات انسان را معنا مي‌دهد. امروز نيز با گذشت حدود هزار و 60 سال اين نگاه همچنان احساس مي‌شود. طبابت جزئي از حيات بشري است و اگر اين ارتباط يك ارتباط مبتني بر احكام فلسفي نباشد ممكن است انسان جهت گيريهاي اصلي را فراموش كند.

وي گفت: شايد با اين سمت آخرين باري باشد كه در جمع پزشكان صحبت مي‌كنم بنابراين لازم است از همراهي جامعه پزشكي طي 30 سال گذشته به ويژه چهار سال اخير تشكر كنم. نكات برجسته و قابل افتخار آنچه كه طي 4 سال گذشته و همچنين 30 سال انقلاب رخ داده مرهون تلاش پزشكان است. اگر امروز مي‌بينيد كه در جاسك، چالدران، رامهرمز يا سرخس عليرغم دوري از مركز، بسياري از خدمات تخصصي ارائه مي‌شود اين امر امكان ندارد جز با تلاش و ايثار پزشكان. اين تلاش‌ها منجر به ارتقا شاخص‌هاي بهداشتي و اميد به زندگي در كشور شده است. در صورتي كه نگاه سلامت محور را با اين تلاش‌ها همراه كنيم آينده نظام سلامت كشور بسيار بهتر خواهد بود.

وزير بهداشت در پايان از پزشكان خواست تا با همدلي و همراهي كمك كنند كه دولت دهم نيز مسير ارتقاي حوزه سلامت را ادامه دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.89702s, 18q