هزينه كردن در حوزه سلامت نوعي سرمايه گذاري است

۱۳۸۸/۰۵/۳۱ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 16887
هزينه كردن در حوزه سلامت نوعي سرمايه گذاري است
دكتر لنكراني در حاشيه مراسم بزرگداشت روز پزشك با اشاره به اقدامات انجام شده از سوي وزارت بهداشت طي چهار سال اخير گفت: طي چهار سال اخير ظرفيت PhD دانشگاه‌هاي كشور چهار برابر شد. همچنين كارشناسي ارشد رشد داشته است. خدمت رساني به بيماران نيز پنج برابر شد. توسعه اورژانس بيمارستاني نيز يكي از مهمترين اقدامات انجام شده طي چهار سال اخير بوده است.

وي با اشاره به مشكلات حوزه سلامت در كشور افزود: نظام سلامت در سراسر دنيا معمولا با آميزه‌اي از فراز و نشيب همراه است، در چهار سال گذشته هم از اين مسير جدا نبوده، ضمن آن كه در بسياري از عرصه‌ها نيز توفيقات مطلوبي حاصل شد.

وي، موفقيت‌ها در شاخص‌هاي كلان بهداشتي كشور، موفقيت‌هاي تامين سخت افزار نظام سلامت و موفقيت‌هاي توسعه آموزش پزشكي به ويژه توسعه تحصيلات تكميلي را از جمله اقدامات انجام شده طي چهار سال اخير عنوان كرد و ادامه داد: در پژوهش و علوم پژوهشي نيز طي چهار سال گذشته هر سال 35 درصد رشد داشته است كه اين امر تقريبا در دنيا بي نظير است كه كشوري بتواند طي چهار سال پياپي چنين رشدي را تجربه كند.

وزير بهداشت با اشاره به چالش‌هاي حوزه سلامت طي چهار سال فعاليت خود در وزارت بهداشت افزود: بخشي از چالشهاي موجود از نبود توليت واحد در نظام سلامت ناشي مي‌شود. بر اين اساس يكي از محورهايي كه در برنامه توسعه پنجم مورد تاكيد قرار گرفته يكپارچگي در سياست گذاري، نظارت،‌ ارزشيابي و تخصيص منابع است. به عبارت ديگر نبود يكپارچگي توليت در نظام سلامت يك حلقه مفقوده در اين نظام است كه بايد به آن توجه جدي شود.

وي ادامه داد: مشكلات ناشي از نبود توليت واحد در عرصه سلامت مثالهاي مختلفي دارد. از طرف ديگر سلامت در گروه خدماتي است كه به ظاهر هزينه بر است ولي هزينه‌هايي است كه در نهايت نوعي سرمايه گذاري محسوب مي‌شود. بنابراين زماني كه هزينه‌اي را براي پيشگيري يا ارتقاي سلامت انجام مي‌دهيم به فاصله كوتاهي اين هزينه با كاهش بار بيماريها قابل جبران است. يا اگر براي درمان بيماريها هزينه مي‌كنيم اين هزينه‌ها با فاصله كوتاهي با ارتقاي سلامت جامعه قابل برگشت است. در مجموع اين نكته كه سلامت احتياج به سرمايه گذاري دارد نكته‌اي است كه بايد مورد تاكيد بيشتري قرار گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.79121s, 18q