شناسايي عوامل بيماري‌زا با مولکول‌هاي DNA

۱۳۸۸/۰۵/۳۱ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 16889
شناسايي عوامل بيماري‌زا با مولکول‌هاي DNA
دان لوئو و همکارانش از دانشگاه کرنل در مقاله‌اي که در مجله Nature Nanotechnology منتشر شده است، توضيح داده‌اند که مولکول‌هاي ساده DNA آنها (مونومر) در حضور عوامل بيماري‌زايي همچون سارس يا HIV و با تابش نور ماوراي بنفش به هم متصل شده و پليمريزه مي‌شوند.

اين گروه تحقيقاتي گزارش كرده‌اند که پليمرهايي که از هزاران مونومر ساخته مي‌شوند، مي‌توانند عوامل بيماريزا را به سرعت شناسايي کنند.

آنها از رشته‌هاي نامتقارني از DNA استفاده کردند که به انتهاي آنها توالي منحصر به فردي از اسيدهاي آمينه متصل شده بود. به اين توالي کدهاي زيپ (zip codes) مي‌گويند.

هر زيپ کد مي‌تواند به توالي متناظر خود (مثل DNA عوامل بيماريزايي همچون HIV) متصل شود. زماني که اين زيپ کدها و عوامل بيماريزا همديگر را پيدا مي‌کنند، زنجيره‌هايي تشکيل مي‌دهند که پيچ خورده و کره‌هاي قابل تشخيص در زير ميکروسکوپ را شکل مي‌دهند.

اين پژوهشگران با استفاده از همين روش چندين داروي مبتني بر اسيد نوکئيک را همراه با يک سري ردياب‌ها به رشته‌هاي DNA متصل كردند. اين داروها در مرحله بعد توسط سلول‌هاي مورد نظر جذب مي‌شوند.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فن‌اوري نانو، لوئو که استاد مهندسي زيستي و محيط زيست است مي‌گويد اين کار نشان مي‌دهد که DNA تنها يک ماده ژنتيکي نيست و مي‌توان از آن به عنوان يک ساختار مفيد براي حمل دارو يا مواد ديگر استفاده کرد.

او مي‌افزايد: «بخش ژنتيکي، تشخيص عامل بيماريزا و بخش کلي کار، توليد نانوساختار است».
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.22243s, 18q