سزارين، احتمال چسبندگي جفت در بارداري بعدي را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۸/۰۵/۳۱ - ۱۱:۴۵ - کد خبر: 16890
سزارين، احتمال چسبندگي جفت در بارداري بعدي را افزايش مي‌دهد
دكتر مهوش زرگر در گفت وگو باايسنا، اظهار داشت: ميزان زايمان سزارين در كشور به سرعت رو به افزايش است و بايد با تدابير ويژه، آن را هر چه سريع‌تر كاهش داد.

وي افزود: زايمان طبيعي، جريان فيزيولوژيك است كه به تدريج در بدن مادر و جنين اتفاق مي‌افتد و پس از آن نوزاد به دنيا مي‌آيد. هر گونه مداخله پزشكي در اين جريان طبيعي، منجر به عوارضي در مادر و كودك مي‌شود.

دكتر زرگر تصريح كرد: يكي از اين عوارض چسبندگي جفت در زايمان بعدي است، به اين صورت كه پس از انجام سزارين احتمال چسبندگي جفت در زايمان بعدي به شدت افزايش مي‌يابد و در نتيجه مجبور به انجام سزارين در زايمان بعدي نيز خواهيم بود.

وي خاطرنشان كرد: سزارين از نظر عاطفي نيز مشكلاتي را براي مادر و نوزاد ايجاد مي‌كند زيرا مادر بايد بلافاصله پس از زايمان، تحت حمايت عاطفي خانواده قرار گيرد و نوزاد نيز بايد بلافاصله پس از تولد در آغوش مادر قرار گرفته و از شير او تغذيه كند ولي سزارين اين امكان را از مادر و نوزاد سلب مي‌كند.

اين متخصص زنان و زايمان اظهار كرد: همچنين در عمل سزارين نياز به بيهوشي وجود دارد و آمار نشان مي‌دهد سهم بسياري از مرگ و مير مادران باردار ناشي از مشكلات پيش آمده حين بيهوشي است.

وي تاكيد كرد:‌ يكي از روش‌هايي كه مي‌تواند موجب تشويق زنان باردار به انجام زايمان طبيعي شود، انجام زايمان بي‌درد است ولي متاسفانه در حال حاضر امكانات لازم براي انجام اين نوع زايمان در بيمارستان‌هاي خوزستان وجود ندارد.

زرگر گفت: انجام زايمان بي درد نيازمند گروه پزشكي تمام وقت شامل متخصص زنان، متخصص بي‌هوشي و متخصص اطفال و همچنين امكانات و تجهيزات پزشكي است كه در حال حاضر اين امكانات در خوزستان وجود ندارد.

وي افزود: همچنين اين گروه پزشكي بايد به صورت تمام وقت در بيمارستان حاضر باشند ولي با قانون تعرفه‌گذاري كه در حال حاضر وجود دارد، حق و حقوق پزشكان به طور كامل پرداخت نمي‌شود و پزشك نيز راضي به حضور در گروه پزشكي نمي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.61729s, 18q