جلوگيري از انعقاد خون با نانوذرات نقره

۱۳۸۸/۰۵/۳۱ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 16893
جلوگيري از انعقاد خون با نانوذرات نقره
در اين تحقيق که نتايج آن در شماره 23 ژوئن مجله ACS Nano منتشر شده است، از نانوذرات نقره به قطر يک پنجاه‌ هزارم موي انسان استفاده شده است که به جريان خون تزريق مي‌شوند.

دبابراتا و همکارانش بيان مي‌کنند که بيماران نياز به داروي ضدانعقاد جديدي دارند، زيرا داروهايي که به طور معمول براي اين کار تجويز مي‌شوند، اغلب موجب ايجاد خونريزي‌هاي خطرناکي مي‌شوند.

از سوي ديگر، پير شدن جمعيت، سبک زندگي بدون تحرک و افزايش نرخ ابتلا به بيماري‌هاي خاص، نياز به استفاده از اين داروها را افزايش داده است. محققان به دنبال عوامل درماني جديدتري هستند که به شکلي ملايم‌تر فعاليت پلاکت‌ها را هماهنگ و تنظيم نمايد. پلاکت‌ها ذرات ديسک مانندي هستند که لخته‌هاي خوني را شکل مي‌دهند.

دانشمندان در اين مقاله، توسعه و بررسي عملکرد نوعي از نانوذرات نقره را توصيف نموده‌اند که مي‌توانند پلاکت‌ها را به حالت غيرفعال درآورند. تزريق مقدار کمي از اين نانوذرات نقره به موش، بدون اينکه اثرت جانبي زيان‌باري داشته باشد، فعاليت پلاکت‌ها و توانايي آنها در تجمع و توده‌اي شدن را تا 40 درصد کاهش مي‌دهد.

بنا بر گفته اين پژوهشگران، اين نانوذرات به صورت بالقوه مي‌توانند به عنوان يک عامل ضدانعقاد به کار روند.

آنها مي‌افزايند: به نظر مي‌رسد نانوذرات نقره دو خاصيت بسيار مهم و عمده دارند (ضدباکتري و ضدانعقاد) که هر دو براي سلامتي انسان مفيد هستند. اين دو ويژگي در کنار هم مي‌توانند کاربردهاي منحصر به فردي مثلاً در استنت‌هاي مربوط به گرفتگي شرياني داشته باشند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.56377s, 18q