زنان باردار بايد در اولويت واكسيناسيون قرار بگيرند

۱۳۸۸/۰۶/۰۱ - ۱۱:۲۸ - کد خبر: 16903
زنان باردار بايد در اولويت واكسيناسيون قرار بگيرند
‌مجله وال استريت در گزارش جديدي با تاكيد بر اين مطلب، افزود: ويروس اين آنفلوآنزاي جديد، چهار ماه پيش توسط دانشمندان شناسايي شد و اكنون به هر گوشه‌اي از جهان راه يافته است. با وجودي كه در فصل تابستان شدت شيوع اين بيماري كاهش مي‌يابد اما مقامات بهداشت عمومي به رعايت نكات ايمني و بهداشتي اوليه و در عين حال حياتي در پادگانهاي نظامي و اردوگاه‌هاي تابستاني مدارس توصيه اكيد دارند. در حال حاضر اولين مرحله در آزمايشات روي نخستين واكسن توليد شده عليه اين بيماري در آمريكا آغاز شده است.

در گزارش وال استريت آمده است: هم اكنون متخصصان معتقدند كه بيش از دو ميليون نفر تنها در كشور آمريكا به اين آنفلوآنزا مبتلاهستند كه از 13 اوت امسال طبق آمار مركز كنترل و پيشگيري از امراض آمريكا 7 هزار و 511 تن از اين بيماران بستري شده‌اند و 477 بيمار نيز جان خود را از دست دادند.

هم چنين طبق آمار رسمي و تاييد شده آزمايشگاهي سازمان جهاني بهداشت در تاريخ 12 اوت تاكنون در سراسر جهان 177 هزار و 457 نفر مبتلا و 1462 بيمار نيز مرده‌اند.

بر اساس اين گزارش، هرچند واكسن جديدي عليه آنفلوآنزاي A هم اكنون در دست آزمايش است اما احتمال مي‌رود كه تا قبل از فرا رسيدن آنفلوآنزاي فصلي امكان دسترسي به آن براي همه وجود نداشته باشد. بنابراين بسيار از مردم قادر به حافظت از خود يا كودكانشان نخواهند بود.

اما واقعا اين آنفلوآنزا تا چه حد خطرناك است؟‌

مقامات بهداشت عمومي در ابتدا و پس از گزارش تلفات زياد اين بيماري در مكزيك؛ نگران شروع يك مصيبت مرگبار شدند. اما پس از مدتي وضعيت تا حدودي تغيير كرد و اكنون متخصصان و كارشناسان علوم بهداشتي مي‌گويند؛ آنچه مي‌بينيم تاكنون بيشتر شبيه به آنفلوآنزاي فصلي بوده است. بسياري از بيماران دچار علائم ناخوشايند اين بيماري شده‌اند اما اين علائم جانشان را تهديد نمي‌كند. مهمترين علائم شامل تب،‌ بدن درد، گلودرد و آبريزش بيني هستند. البته مشكلات روده‌اي و معده‌اي مانند اسهال و استفراغ كه معمولا در مورد بيماري آنفلوآنزا نادر است، در 50 درصد از مبتلايان به اين ويروس جديد مشاهده شده است. برخي افراد ممكن است هرگز دچار تب نشوند اما ساير علائم را داشته باشند. گاهي اوقات در برخي از بيماران سردرد هم مشاهده شده است. اما نكته غيرمعمول در اين نسخه جديد ويروسي اين است كه بيشتر مبتلايان به آن را جوانان تشكيل مي‌دهند و در حالي كه افراد سالخورده بيشترين قربانيان آنفلوآنزاي فصلي هستند؛ به طوري گاهي بر اثر ابتلا به اين نوع آنفلوآنزا جان خود را هم از دست مي‌دهند اما در برابر نوع A بيشتر از جوانان جان سالم بدر مي‌برند. از اين رو مقامات مركز كنترل و پيشگيري امراض آمريكا معتقدند كه افراد بالاي 60 سال به نوعي در برابر ويروس جديد مصونيت دارند. اما نكته قابل توجه ديگر در مورد اين بيماري آن است كه زنان باردار و مبتلايان به آسم، ديابت،‌ بيماري قلبي و ساير بيماريهاي مزمن بيش از ساير افراد در معرض خطر ابتلا به آنفلوآنزاي خوكي هستند.

طبق آمار، حدود 70 درصد از بيماراني كه در بيمارستانها بستري شدند و يا 80 درصد از كل افرادي كه بر اثر اين بيماري در آمريكا جان باختند كساني بودند كه به يكي از اين بيماري‌هاي مزمن دچار بودند.

همچنين بر اساس گزارشي كه در مجله پزشكي لانست به چاپ رسيده، دانشمندان دريافته‌اند كه احتمال نياز به بستري شدن در بيمارستان بر اثر ابتلا به اين بيماري در زنان باردار 4 برابر بيشتر از ساير گروه‌ها است. هنوز معلوم نيست كه آيا چاقي هم مي‌تواند بر اين خطر بيافزايد يا نه؟

طبق گزارش اخير سازمان جهاني بهداشت، اكنون توجه دانشمندان و متخصصان به افزايش خطر شدت بيماري زايي و يا حتي كشندگي اين بيماري در زنان باردار است.

به گفته محققان؛ خطر ابتلا به ويژه در سه ماهه دوم و سوم بارداري بيشتر مي‌شود. همچنين تاكنون مواردي از مرده زايي يا سقط جنين در زنان باردار مبتلا به اين بيماري گزارش شده است. با اين توصيف سازمان جهاني بهداشت توصيه مي‌كند كه در نواحي شيوع اين ويروس زنان باردار و پزشكان و پرسنل بيمارستاني كه آنها را درمان مي‌كنند بيش از همه بايد نسبت به علائم آنفلوآنزا آگاه و هوشيار باشند تا در اسرع وقت درمان داروهاي ضد ويروسي آغاز شد. از آنجا كه داروهاي ضد ويروسي در 48 ساعت نخست پس از بروز علائم، بيشترين قدرت تاثير و درماني را دارد لذا پزشكان و پرستاران نبايد منتظر دريافت جواب آزمايشات شوند بلكه بايد هرچه سريعتر درمان را آغاز كنند.

اين سازمان هم چنين تاكيد كرده است: در صورتي كه مقامات و دولتها به واكسن آنفلوآنزاي خوكي دسترسي پيدا كردند حتما بايد زنان باردار را از لحاظ واكسيناسيون در اولويت قرار دهند. اطلاع رساني بيشتر و مفيد و آشنايي با علائم بيماري براي تك تك افراد جامعه ضروري است تا حتي الامكان از شيوع بيشتر بيماري و پيامدهاي ناگوار آن جلوگيري بعمل آيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.78773s, 18q