پزشكان بيشتر به سلامتي خود اهميت دهند

۱۳۸۸/۰۶/۰۱ - ۱۱:۳۹ - کد خبر: 16909
پزشكان بيشتر به سلامتي خود اهميت دهند
دكتر رامين مهرداد، متخصص و دانشيار طب كار دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه طبيب مظهر اسم شريف محيي و احياء گري است، عوامل زيان آور محيط كار را به پنج دسته فيزيکي، شيميايي، بيولوژيک، روحي و ارگونوميک تقسيم کرد.

وي گفت: پزشکان نيز همانند ساير گروه‌هاي شغلي در معرض خطر اين عوامل زيان آور محيط کار خود هستند و ممکن است مواجهه با اين عوامل زيان آور سلامتي آنان را به مخاطره افکند.

اين متخصص طب کار عوامل بيولوژيك موجود در محيط کار را يکي از مخاطرات مهم گروه پزشکي دانست و افزود: بيماري‌هاي منتقله از راه خون مثل ايدز و هپاتيت B و C و همچنين بيماري‌هاي منتقله از راه هوا مانند ويروس‌ها و باکتري‌هاي ايجاد کننده بيماري‌هاي تنفسي دو گروه عمده منخاطرات بيولوژيک شغلي گروه پزشکان هستند.

وي عوامل استرس زاي محيط کار مانند شيفت هاي کاري، ساعات طولاني کار و کار در شرايط اورژانسي را از ديگر عوامل موثر در سلامت پزشکان خواند.

دکتر مهرداد افزود: شرايط نامناسب ارگونوميک محيط کار مانند ايستادن و نشسات طولاني مدت و کار با کامپيوتر و ميکوسکوپ مي تواند مشکلات اسكلتي و عضلاني براي پزشکان ايجاد كند.

وي مواجهه با عوامل شيميايي مثل مواد ضد عفوني كننده و پاك كننده، شستشوي مكرر دست ها، مواجهه با گازهاي بيهوشي در اتاق عمل واستفاده از دستكش لاتكس را هم در زمره عوامل زيان آور براي پزشکان ذکر کرد.

اين متخصص طب کار افزود: خوشبختانه نقش عوامل زيان آور فيزيکي در محيط کار پزشكان خيلي پررنگ نيست و تنها گروهي از پزشکان در محيط کار خود با ليزر، اشعه يونيزان و اشعه UV مواجهه دارند.

وي در پايان تاكيد كرد: همه پزشكان مواجهه با تمامي عوامل زيان آور ذکر شده نيستند و هر پزشك بسته به رشته تخصصي خود و نوع کاري که انجام مي دهد ممکن است با يک يا چند عامل زيان آور شغلي در تماس باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.6414s, 18q