نيمي از جمعيت زير40 سال كشور از كمبود ويتامين «د» رنج مي‌برند

۱۳۸۸/۰۶/۰۱ - ۱۲:۱۳ - کد خبر: 16922
نيمي از جمعيت زير40 سال كشور از كمبود ويتامين «د» رنج مي‌برند
دكتر فرهاد غريب دوست رييس مركز روماتيسم ايران با اعلام اين خبر گفت: مكمل‌هاي ويتامين D علاوه بر نقش پيشگيري و درماني در برابر بيماريهاي استخواني، نقش موثري در كاهش سرطان‌ها، MS، ديابت و ... دارد. اين در حاليست كه هيچ شركت دارويي در كشور نسبت به توليد اين مكمل اقدام نمي‌كند.

وي اظهار داشت: در پژوهشي كه چندي پيش در اين مركز به منظور سنجش ميزان ويتامين D افراد صورت گرفت، مشخص شد؛ افراد بالاي 40 سال از نظر سطح ويتامين D از وضعيت بهتري نسبت به افراد جوان‌تر (زير 40 سال) برخوردارند كه به نظر مي‌رسد علت اين امر در مصرف مكمل‌هاي ويتامين D (ويتامين D به همراه مكمل كلسيم) است كه افراد بالاي 40 سال مصرف مي‌كنند.

وي بهترين منبع تامين ويتامين D را نور خورشيد دانست و ادامه داد: در پژوهش مورد اشاره با وجود آن كه زمان مورد بررسي بهار و تابستان به دليل برخورداري افراد از بيشترين ميزان نور خورشيد انتخاب شد باز هم متاسفانه آمارها بيانگر كمبود شديد و نگران كننده ويتامين D در افراد به ويژه افراد زير 40 سال بود.

دكتر غريب دوست، آلودگي هوا را از عواملي برشمرد كه به عنوان مانعي در برابر رسيدن اشعه ماوراي بنفش به بدن و به دنبال آن نرسيدن ويتامين D كافي به پوست مي‌شود.

رييس مركز روماتيسم ايران ادامه داد: مشكل آلودگي هوا در برخي كشورهاي غربي نيز مشاهده شده اما ميزان كمبود ويتامين D در آن كشورها بسيار كمتر از ايران براورد شده است.

وي افزود: حتي در مناطقي مانند بوشهر كه پر آفتاب بوده و از آلودگي هواي بسيار كمتري نسبت به تهران برخوردارند، باز هم نتايج ديگر پژوهش‌ها بيانگر آن است كه افراد اين مناطق نيز از كمبود ويتامين D رنج مي‌برند.

رييس مركز روماتيسم ايران، تفاوتهاي ژنتيكي ناشي از اختلاف نژاد را كه در رابطه با جذب نور خورشيد در گيرنده‌هاي اين ويتامين در سطح پوست موثرند از ديگر عواملي عنوان كرد كه كمبود اين ويتامين را در ميان ايرانيان با وجود برخورداري از آفتاب حادتر كرده است.

وي بهترين شيوه براي حل اين معضل را با توجه به وضعيت فعلي جامعه، استفاده از مكمل‌هاي ويتامين D‌ برشمرد و تصريح كرد: ضروري است، توليد و مصرف مكمل‌هاي ويتامين D به صورت يك دستورالعمل بهداشتي از سوي وزارت بهداشت تدوين و اجرايي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.07487s, 18q