سيستم کمک تصميم ساز دسته‌بندي انواع سرطان خون در كشور طراحي شدشد

۱۳۸۸/۰۶/۰۲ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 16946
سيستم کمک تصميم ساز دسته‌بندي انواع سرطان خون در كشور طراحي شدشد
سرطان خون يا لوسمي، بيماري پيشرونده و بدخيم اعضاي خون‌ساز بدن به ويژه مغز استخوان است که با تکثير ناقص سلول‌هاي خون و پيش‌سازهاي آن در خون و مغز استخوان ايجاد مي‌شود.

به کارگيري روش‌هاي تشخيصي به موقع و دقيق مي‌تواند ميزان مرگ و مير ناشي از اين بيماري‌ها را کاهش داده و سبب افزايش بقاي عمر بيماران مبتلا به لوسمي شود.

عاطفه ترکمن، دانش آموخته رشته مهندسي فن‌آوري اطلاعات دانشگاه تربيت مدرس با بيان اين مطلب گفت: در اين تحقيق که در قالب پايان نامه کارشناسي ارشد انجام شد، يک سيستم کمک تصميم ساز به منظور دسته بندي انواع لوسمي بر اساس تئوري بازي هاي مبتني بر همکاري ارائه شده است. اين سيستم مي‌تواند به هماتولوژيست‌ها و پزشکان در تشخيص دقيق انواع مختلف لوسمي، ياري رسانده و خطاهاي احتمالي را کاهش دهد.

وي در تشريح اين سيستم گفت: در اين سيستم، فرض براين است که بيماري‌ها در يک بازي شرکت كرده و مارکرهاي مختلف تشکيل دهنده يک بيماري – نتايج حاصل از آزمايشات فلوسايتومتري- به عنوان بازيکنان اين بازي ايفاي نقش مي کنند. از آنجايي که به منظور تشکيل هر بيماري بايستي تمامي مارکرهاي آن در کنار يکديگر قرار گيرند، بنابراين بازيکنان با يکديگر ائتلاف بزرگي را تشکيل مي‌دهند. همکاري و شرکت مسالمت‌آميز بازيکنان، بيان‌کننده بازي مبتني بر همکاري و ايجاد يک ائتلاف ضروري است. يکي از مهمترين راه‌ حل‌هاي بازي‌هاي مبتني بر همکاري، مقدار شيپلي است که به صورت عادلانه سهم هر يک از بازيکنان را در يک بازي مشخص مي‌كند.

ترکمن در ادامه افزود: بنابراين مي‌توان به منظور تعيين سهم مشارکت هر يک از بازيکنان در اين بازي (سهم هر مارکر در تشکيل بيماري) از مزاياي مقدار شيپلي بهره جست. به عبارت ديگر متناسب با مقدار سهمي که هر يک از مارکرها در تشکيل يک بيماري خاص دارند، با محاسبه مقدار شيپلي مي توان وزن خاصي به آن‌ها نسبت داد و با توجه به اين اوزان، گونه‌هاي مختلف لوسمي را از يکديگر جدا و دسته‌بندي كرد.

دانش آموخته دانشگاه تربيت مدرس در پايان تصريح کرد: داده-هاي مورد استفاده در اين فعاليت همگي از نوع واقعي و بر اساس نمونه‌هاي مختلف لوسمي، جمع آوري شده از سازمان انتقال خون ايران مي‌باشند. مجموعه داده، شامل 304 نمونه خون و مغز استخوان افراد بيمار است و در اين دسته بندي هشت دسته بيماري در نظر گرفته شده است. نتايج حاصل از اين تحقيق با دقت 3/96 درصد، بيانگر توانايي تئوري بازي مبتني بر همکاري در دسته‌بندي دقيق نمونه‌ها است.

گفتني است، اين پژوهش با راهنمايي دکتر نصرالله مقدم، عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس انجام شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35173s, 18q