ارايه پيش‌نويس قانون سلامت روان كشور به دولت تا پايان آذر

۱۳۸۸/۰۶/۰۳ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 16970
ارايه پيش‌نويس قانون سلامت روان كشور به دولت تا پايان آذر
دكتر فيروزه جعفري، در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به وجود دو دسته از بيماري‌هاي شديد و خفيف روانپزشكي اظهار كرد: بيماران خفيف به صورت سرپايي درمان و بيماران شديد در بخش‌هاي روانپزشكي بستري مي‌شوند.

وي، با بيان اينكه اسكيزوفرنيا و اختلالات خلقي دو قطبي از بيماري‌هاي شديد روانپزشكي است، افزود: اين بيماري‌ها بر ميزان توانايي افراد و اداره زندگي آنان تاثيرگذار است.

كارشناس اداره سلامت روان بهداشت با بيان اينكه براي بيماران اسكيزوفرنيا طبق قوانين شرع از واژه مجنون استفاده مي‌شود، گفت: چنانچه براي قضات ابتلا به اين بيماري مسجل شود حكم هجر براي وي صادر مي‌شود كه به موجب اين حكم قضايي و شرعي، فرد توانايي اداره زندگي خود را ندارد و صدور اين حكم به معناي ضرورت داشتن قيم است.

دكتر جعفري با بيان اينكه به لحاظ پزشكي مبتلايان به بيماري روانپزشكي اسكيزوفرنيا در برخي حوزه‌ها مي‌توانند فاقد صلاحيت و در برخي حوزه‌ها قادر به اداره زندگي هستند، گفت: بنابراين مبتلايان به اسكيزوفرنيا طيف وسيعي از بيماري از يك بيمار بسيار بدحال تا فردي كه در جامعه مبتلا به اسكيزوفرنيا به نظر نمي‌رسد را شامل مي‌شود اما چنانچه قوه قضاييه براي فرد مبتلا به اسكيزوفرنيا تشخيص مهجور بودن بگذارد طيف خاصي را شامل نمي‌شود بنابراين حكم هجر براي وي صادر ‌شده و نيازمند قيم است.

كارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، ادامه داد: كوشيديم در پيش نويس قانون سلامت روان با قضات به توافقاتي برسيم تا براي مبتلايان به اسكيزوفرنيا و ساير اختلالات شديد روانپزشكي حقوقي قائل شويم.

دكتر جعفري، بخش ديگري از مشكلات بيماران روانپزشكي را در بستري كردن آنان برشمرد و يادآور شد: خانواده بيماران شديد روانپزشكي معمولا به دليل هزينه‌ها و دشواري‌هاي نگهداري تمايلي به بستري كردن بيمارانشان ندارند.

وي با بيان اينكه بسياري از افراد بي خانماني كه در سطح شهرها مشاهده مي‌شوند بيماران شديد روانپزشكي هستند، افزود: برخي خانواده‌ها به جاي بستري بيماران در بيمارستان، آنها را در سطح خيابان رها مي‌كنند و احساس مسئوليتي در قبال آنان ندارند.

كارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، ادامه داد: بخشي از پيش نويس قانون سلامت روان به اين امر مي‌پردازد كه خانواده اين مبتلايان موظف شوند بيمارانشان را براي دريافت خدمات درماني به موقع به مراكز روانپزشكي ارجاع دهند تا مراقبت‌هاي لازم را دريافت كنند.

دكتر جعفري، با بيان اينكه برخي ديگر از خانواده‌ها هم بيمارانشان را در بيمارستان‌ها رها مي‌كنند، گفت: چون بيمار روانپزشكي نيازمند قيم است، از اين رو پزشكان و كادر درماني اين دسته از بيماران نمي‌توانند بيمار را به خودي خود ترخيص كنند و بيمار 5 تا 6 ماه و بعضا تا يكسال در مراكز درماني روانپزشكي مي‌ماند.

وي، با بيان اينكه برخي از افراد با سوءاستفاده از ابتلا به بيماري روانپزشكي شديد به خريد و فروش اموال آنان اقدام مي‌كنند به ايسنا گفت: البته پيش نويس قانون سلامت روان ابعاد گسترده و پيچيده‌تري را شامل مي‌شود؛ اما اين پيش نويس قانون سلامت روان با فصولي شروع شده است كه شايع‌ترين مشكلات بيماران را شامل مي شود.

كارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، افزود: چنانچه بيمار روانپزشكي در سطح شهر بر اثر ايجاد مشكل توسط نيروي انتظامي دستگير شده و به حكم قاضي روانه بيمارستان روانپزشكي شود، جزو بيماران قضايي به شمار مي‌رود و ترخيص او نيازمند دستور قاضي است.

دكتر جعفري، به اختلالات محوري يك و دو روانپزشكي هم اشاره كرد و افزد: اسكيزوفرنيا، اختلالات دوقطبي، افسردگي و اضطراب، جزو اختلالات محوري يك و اختلالات شخصيتي جزو اختلالات محوري دو به شمار مي‌روند.

وي، با بيان اينكه انواع بزهكاري‌ها، جرم‌ها و جنايت‌ها از مبتلايان به اختلالات شخصيتي سر مي‌زند، گفت: اما به لحاظ قانوني و روانپزشكي مبتلايان به اختلالات شخصيت ضداجتماعي در برابر اين جرم و جنايت مسئول هستند؛ اين در حاليست اغلب بيماران اسكيزوفرنيا تحت تاثير هذيان‌هايش به فرد صدمه وارد مي‌كند.

كارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت، با بيان اينكه اين قانون بسته نمي‌شود و در آينده قوانين جديدتري به آن اضافه مي‌شود، گفت: هم اكنون با نگاهي به قوانين پراكنده موجود پيش نويس آن تهيه شده است.

دكتر جعفري، پيش بيني كرد كه پس از طي روال قانوني پيش‌نويس قانون سلامت روان كشور تا پايان آذر ماه آماده و به هيات دولت ارايه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.83799s, 18q