ابتلاي 20 درصد زنان و 40 درصد مردان به ريزش مو

۱۳۸۸/۰۶/۰۳ - ۱۲:۲۳ - کد خبر: 16975
ابتلاي 20 درصد زنان و 40 درصد مردان به ريزش مو
دكتر محمدعلي نيلفروش زاده در گفت و گو با ايسنا، با اشاره به تحقيقات جهاني در رابطه با سلول‌هاي بنيادي فوليكول مو، گفت: در دنيا فازهاي حيواني و همچنين فازهاي اوليه بي خطر بودن اين تحقيقات در انسان در موارد محدودي، انجام شده است. اين در حالي است كه اين تحقيقات هنوز به نتيجه نرسيده است.

رييس مركز تحقيقات پوست و سالك اصفهان گفت: تكنيك تكثير و كشت سلول‌هاي بنيادي مو براي نخستين بار در ايران در قالب طرحي تحقيقاتي تصويب شده و در حال انجام است.

وي گفت: مراحل اوليه اين طرح يعني بي‌خطر بودن اين سلول‌ها در فاز حيواني انجام شده و مراحل بعدي آن كه تكثير اين فوليكول‌هاست در قالب اين طرح تحقيقاتي در حال انجام است. اين طرح براي رسيدن به مرحله تجاري زمان زيادي را مي‌طلبد؛ همانطور كه در دنيا نيز هنوز به نتيجه‌اي نرسيده است.

نيلفروش‌زاده گفت: كشف سلول‌هاي بنيادي فوليكول مو براي بيماراني كه از ريزش مو رنج مي‌برند بسيار قابل اهميت بود. در اين روش واكنش متقابل سلول‌هاي بنيادي فوليكول مو با سلول‌هاي فرانشيمال درم در محيط آزمايشگاه تكثير قابل توجهي را به دنبال داشته است.

اين متخصص پوست، مو و زيبايي گفت: حدود 20 درصد زنان و 40 درصد مردان به درجاتي از ريزش مو از جمله تاسي مبتلا هستند. در حال حاضر درمان‌هايي كه براي آلوپسي (ريزش منطقه‌اي مو) وجود دارد شامل درمان‌هاي دارويي و پيوند موست. برخي داروها به صورت گذرا افزايش رشد مو را سبب مي‌شوند اما اين شيوه درماني تنها براي ريزش موي خفيف موثر است و درمان ريزش موي شديد تاثير قابل توجهي ندارد. درعين حال عوارض جانبي مصرف درازمدت داروها را نيز نبايد فراموش كرد.


دكتر نيلفروش زاده در رابطه با علت سفيد شدن مو در سنين پايين به ايسنا گفت: سفيد شدن مو اغلب از سنين 30 تا 40 سالگي آغاز مي‌شود و بيشتر جنبه ارثي دارد. اين در حالي است كه در عده‌اي ممكن است به علت تغذيه نامناسب يا بيماري‌هاي زمينه‌اي سفيد شدن مو در سنين پايين‌تر ايجاد شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.82581s, 19q