اهداي خون براي روزه‌داران مشكلي ايجاد نمي‌كند

۱۳۸۸/۰۶/۰۴ - ۱۲:۱۷ - کد خبر: 16986
اهداي خون براي روزه‌داران مشكلي ايجاد نمي‌كند
دكتر مريم صادقي در گفت‌وگو با ايسنا، در رابطه با شرايط اهداي خون در ماه رمضان، گفت: اهداي خون در ماه رمضان تفاوتي با شرايط عادي در ديگر ايام سال ندارد. تنها توصيه مي‌شود كه اهدا كنندگان خون در ماه رمضان به منظور جبران حجم خون، پس از افطار از مايعات بيشتري مصرف كنند.

وي با بيان اينكه اهداي خون براي روزه داران مشكلي ايجاد نمي‌كند به شرط آن كه هنگام سحر از مايعات كافي استفاده شده باشد، درعين حال به متقاضيان اهداي خون توصيه كرد كه صبح هنگام و حداكثر سه تا چهار ساعت پس از سحر براي اهداي خون به پايگاه‌هاي انتقال خون مراجعه كنند.

مدير آموزش، جذب و حفظ اهدا كننده انتقال خون استان تهران با بيان اينكه معمولا هر سال، طي يكي دو هفته ابتدايي ماه رمضان به دليل وضعيت روزه‌داري، آمار اهداي خون كاهش مي‌يابد، ادامه داد: اين در حالي است كه نياز به خون در همه زمان‌ها باقي است و همواره بيماراني هستند كه نياز دائمي به تزريق خون دارند. بنابراين اگر آمار اهداي خون كاهش يابد نيازمندان دائمي خون متضرر مي‌شوند.

وي با تاكيد بر اينكه تلاش مجموعه انتقال خون كشور بر آن است تا بيماران نيازمند خون در تامين خون مورد نياز خود با مشكلي مواجه نشوند، افزود: اداره كل انتقال خون استان تهران نيز سعي كرده كه ماه رمضان را با موجودي خوني مطلوبي آغاز كند تا در يكي دو هفته ابتدايي اين ماه مشكلي از لحاظ تامين خون مورد نياز بوجود نيايد. از طرف ديگر معمولا در شب‌هاي قدر، كاهش آمار اهدا در خون در هفته‌هاي ابتدايي ماه رمضان جبران مي‌شود.

دكتر صادقي با اشاره به تمهيدات در نظر گرفته شده از سوي اداره كل انتقال خون استان تهران براي اهداي خون در ماه رمضان، از فعاليت 20 واحد ثابت و سيار خونگيري در اين ماه خبر داد و به ايسنا گفت: از ميان اين پايگاه‌ها هشت پايگاه صبح كار بوده و از 9 صبح تا 17 بعدازظهر فعال هستند. در اين ميان پايگاه وصال از 8 صبح تا ساعت 30:23 و پايگاه ميلاد از 8 صبح تا 16 بعدازظهر آماده ارائه خدمات به شهروندان است. دوازده پايگاه ديگر نيز از ساعت 19 تا پايان مراسم ويژه ماه رمضان برقرار هستند. همچنين ارايه كارت شناسايي عكس دار معتبر براي اهداي خون الزامي است.

گفتني است؛ در ماه مبارك رمضان پايگاه‌هاي خونگيري وليعصر (عج)، آزادي، مترو ميرداماد (شهيد حقاني)، مترو شهر ري، پيروزي و رباط كريم از ساعت 9 صبح تا 17، پايگاه‌هاي صادقيه، نارمك، حرم عبدالعظيم (ع)، امامزاده صالح (ع)، مصلي امام خميني (ره)، حسينيه همداني‌ها،‌ مسجد ابوذر، جشن رمضان، هيات رزمندگان غرب، بيت الرقيه (س)، مهديه تهران (جهت برادران) و ورامين از ساعت 19 تا پايان مراسم ويژه ماه مبارك رمضان آماده ارايه خدمات به شهروندان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.47202s, 18q