زنان تحصيل كرده كمتر دچار افسردگي دوران يائسگي مي‌شوند

۱۳۸۸/۰۶/۰۴ - ۱۲:۳۱ - کد خبر: 16989
زنان تحصيل كرده كمتر دچار افسردگي دوران يائسگي مي‌شوند
وجيهه ابراهيمي در گفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: تغييرات هورموني در دوران قاعدگي، بارداري و زايمان و يائسگي منجر به افسردگي در زنان مي‌شود و حتي گاهي افسردگي‌هاي پس از زايمان هم ممكن است در بعضي از زنان ايجاد شود كه در برخي از موارد تا يك يا دو ماه هم ادامه پيدا كرده و خود به خود از بين مي‌رود ولي در بعضي از زنان ممكن است اين علائم باقي بماند.

وي ادامه داد: در دوران قاعدگي هم در بعضي از زنان نشانه‌هاي افسردگي مانند خلق پايين،‌ گريه، كاهش يا افزايش اشتها،‌ اختلال خواب و غيره بوجود مي‌آيد كه اين نوع از افسردگي درمان خاصي ندارد و پس از دوران قاعدگي، خود به خود از بين مي‌رود كه ممكن است تعدادي از زنان اين علائم را تجربه كرده باشند.

اين كارشناس ارشد روان شناسي با اشاره به نوع ديگر افسردگي در دوران يائسگي تصريح كرد: زنان در اين دوران احساس مي كنند غدد باروري خود را از دست دادند در نتيجه احتمال بروز افسردگي در آنها وجود دارد ولي اين نوع از علائم افسردگي در زنان تحصيل كرده كمتر بروز مي‌كند.

وي افزود: گاهي علل محيطي سبب افسردگي زنان مي‌شود. محيط زندگي و فشارهايي كه از طرف جامعه به زن وارد مي‌شود مي‌تواند علائم افسردگي را در او بوجود آورد. دلايلي همچون نقش همسري و مادري كه زن مي‌پذيرد تا هم به عنوان زن خانه‌دار و مادر و هم مسئوليت شغلي خود را ايفا نمايد سبب مي‌شود تا علائم افسردگي در آنها بيشتر باشد.

ابراهيمي، عامل وابستگي را در بروز افسردگي زنان موثر دانست و افزود:‌ معمولا خانواده‌ها دختران را وابسته و پسران را مستقل تربيت مي‌كنند. افرادي كه دچار مشكل هستند و حمايتي از آنها صورت نمي‌گيرد، زناني كه همسرشان داراي اعتياد است و قادر به حمايت از او نيست و به طور كلي استرس‌هايي كه به تدريج به زنان در اكثر جوامع وارد مي‌شود در طولاني مدت باعث افسردگي شديد در اين قشر از جامعه مي‌شود.

وي در خصوص درمان افسردگي گفت: در وهله اول بايد علت افسردگي رفع شود. مي‌توان با مراجعه به روان پزشك و مصرف دارو اين علائم را برطرف كرد تا زماني كه شخص دارو مصرف مي‌كند، افسردگي وي كمتر‌ مي‌شود، ولي درمان اصلي افسردگي روشهاي روان درماني است كه در اين زمينه از روشهاي شناختي رفتاري براي درمان فرد استفاده مي‌شود و با يك درمان كوتاه مدت، علائم افسردگي در شخص افسرده كاهش مي‌يابد ولي چنانچه علائم افسردگي در شخص شديد باشد هم به درمان دارويي و هم درمان روان شناختي به صورت توام نياز دارد. معمولا تمام افراد با به كارگيري روش‌هاي روان درماني معالجه مي‌شوند.

ابراهيمي با بيان اينكه گاهي شرايط حاكم بر خانواده فرد را دچارافسردگي مي‌كند، گفت: خانواده بايد از فرد افسرده حمايت عاطفي و اجتماعي بيشتر داشته باشد و درعين حال مسئوليت‌هاي او را نپذيرد تا او تقويت شود. خانواده شخص افسرده نبايد افسردگي را يك مساله عادي تلقي كنند و حتما بايستي به يك متخصص جهت درمان مراجعه كنند، بنابراين در قدم اول بايد از روان شناس و مشاور كمك بگيرند تا بدانند چه اقدامات خاصي براي شخص بيمار اعمال كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37429s, 18q