با برداشتن خال‌هاي بزرگ، احتمال ايجاد خال‌هاي جديد وجود دارد

۱۳۸۸/۰۶/۰۴ - ۱۲:۴۷ - کد خبر: 16995
با برداشتن خال‌هاي بزرگ، احتمال ايجاد خال‌هاي جديد وجود دارد
دکتر اميرهوشنگ احساني، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا ، با اشاره به ساختار سلولي خال گفت: خال تشکيل شده از يک سري سلول‌هاست که در دوران جنيني از يک منشا خاصي ايجاد ‌شده و به سطح پوست مهاجرت مي‌کنند.

وي ادامه داد: ممکن است وقتي فرد به دنيا مي‌آيد اين خال‌ها کاملاً مشخص نباشد اما به تدريج يک سري خال‌هاي مسطح روي پوست ايجاد و با افزايش سن، خال بزرگتر و مشکي‌تر مي‌شود.

اين متخصص پوست و مو در رابطه با ژنتيکي بودن خال‌ها گفت: تعداد خال در يک فرد کاملاً ژنتيکي است و نمي‌توان آن را با ابزار يا کارهايي که در دنيا وجود دارد مانند جراحي يا ليزر تغيير داد.

وي افزود: اين باور کاملاً غلط است که با برداشتن خال بزرگ (مادر) احتمال زايش مجدد خال وجود ندارد؛ زيرا تعداد خال ارثي و تغيير ناپذير است، ولي زمان ظهور آن در افراد متفاوت است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران درخصوص درمان خال اظهار کرد: اگر خال دچار تغييرات بدخيمي شود بايد از آن نمونه‌برداري شده و به آزمايشگاه فرستاده شود تا تحت درمان قرار گيرد، درغير اين صورت برداشتن خال فقط جنبه زيبايي دارد.

دکتر احساني در پايان تاكيد كرد: بعضي از افراد معتقدند که خال نبايد برداشته شود اما اين باور کاملاً غلط است. اگر خال تغييرات بدخيمي پيدا کند با برداشتن آن ريسک بدخيمي کمتر مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.12108s, 19q