نوجوانان برای روزه گرفتن توصیه های غذایی را جدی بگیرند

۱۳۸۸/۰۶/۰۷ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 17030
نوجوانان برای روزه گرفتن توصیه های غذایی را جدی بگیرند
روزه دار می تواند با در نظر گرفتن نیاز طبیعی خود به گونه ای برنامه ریزی کند که معادل غذای مورد نیاز روزانه خود را به جای چند وعده در دو وعده افطار و سحری دریافت کند. به خصوص در مورد نوجوانان در حال رشد که به بلوغ تکلیفی رسیده اند، این نکته مورد سفارش است. اما در مورد سایر افراد بهتر است با مراعات توصیه های شرعی و اخلاقی کمتر از جیره معمولی روزانه دریافت نمایند زیرا روزه داری متداول همین گونه است و پرخوری یک حالت غیرعادی است. از این رو در اکثر موارد کاهش وزن اتفاق می افتد و این کاهش وزن به علت سوزاندن مقداری از چربی های ذخیره ای بدن است.

مصرف حداقل یک لیوان شیر یا ماست، پنیر یا گوشت و یا تخم مرغ، همچنین غذای معمول خانواده ها (مثلا غذای هنگام شام در ماههای غیرماه رمضان) در افطاری و یک غذای دیگر در هنگام سحر سفارش می شود.

نوجوانان باید سبزیجات تازه (ضدعفونی شده)، میوه و مقدار کافی آب و نوشیدنی ها (مثل چای کم رنگ، آب میوه و...) را در فاصله افطار تا سحر مصرف کنند. البته نوشیدن آب فراوان در وسط غذا یا بلافاصله پس از مصرف غذا باعث رقیق شدن شیره گوارشی و اختلال در هضم غذا می شود.

همچنین لازم است حداقل در ساعات روزه داری از فعالیتهای سنگین ورزشی که موجب تشنگی آنها می شود و نیازهای غذایی آنها را به شدت افزایش می دهد، خودداری کنند.

نوجوانان باید غذای افطاری را که در حقیقت می تواند مجموعه ای از صبحانه و شام با اندکی تغییر و کاهش حجم باشد به آرامی اما در یک وعده میل کنند و از خوردن تنقلات فراوان در فاصله افطار تا سحر خودداری کنند تا معده آنها به هنگام صرف سحری به طور کامل خالی و آماده غذای سحر باشد.

در ضمن برای آنکه خوردن غذای سحری دشوار نباشد، باید کمی زودتر از خواب برخیزند.

همچنین برنامه خواب خود را طوری تنظیم کنند که حداقل هفت ساعت در شبانه روز بخوابند. به دلیل به هم خوردن برنامه خواب و بیداری در ایام ماه مبارک رمضان، مجددا بر حداقل هفت ساعت خواب آرام برای نوجوانان تاکید می کنیم زیرا نوجوانان به کمبود خواب حساس هستند.

در ایامی که طول ساعات روز بیشتر است خوردن چند عدد بادام در هنگام سحری علاوه بر غذای پیش بینی شده سودمند است. البته مسواک کردن دندان به شکل کامل در هر صورت و به خصوص پس از خوردن بادام برای خارج کردن ذراتی که ممکن است لای دندانها باقی بماند ضروری است.

همان گونه که اشاره شد آشامیدن آب زیاد بعد از غذا به خصوص به هنگام سحری موجب نفخ و اختلال هضم می شود بنابراین سرکشیدن مقدار زیادی آب بعد از سحری از بیم تشنگی در روز، کار درستی نیست.

در مقابل خوردن میوه در هنگام سحر علاوه بر رفع مشکل یبوست، باعث مقاومت بیشتر در برابر تشنگی می شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60979s, 18q