مصرف زياد آب در سحر مانع تشنگي در روز نمي‌شود

۱۳۸۸/۰۶/۰۷ - ۱۱:۲۲ - کد خبر: 17033
مصرف زياد آب در سحر مانع تشنگي در روز نمي‌شود
دكتر حسن مظفري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار داشت: در بسياري به اديان روزه داري سفارش شده است و از طرف ديگر از آنجاكه نكته بهداشتي ماه رمضان كه جلوگيري از چاقي و اضافه وزن است در متون مختلف اسلامي راه اساسي براي حل اين مشكل آمده است احاديثي از قبيل "بخوريد و بياشاميد اما زياده روي نكنيد"، "قبل از گرسنه شدن غذا نخوريد "و ... با تبعيت از اين احاديث و توصيه‌هاي دين اسلام مي توان از پرخوري و اضافه وزن پيشگيري كرد.

وي ادامه داد: در اسلام يك ماه از سال به روزه داري تاكيد شده است چنانچه شرايط لازم براي روزه گرفتن مراعات شود از مزاياي بهداشتي آن بهره‌مند مي‌شويم.

وي در خصوص فوايد روزه‌داري تصريح كرد: با روزه ‌داري بعد از يك سال، خانه تكاني براي بدن انجام مي‌دهيم. 11 ماه از مواد غذايي استفاده مي‌كنيم و سيستم‌هاي مختلف بدن يعني دستگاه گوارش، كبد، لوزالمعده، كليه و سيستم هورموني دست به دست هم داده تا از ماده غذايي استفاده‌هاي فيزيولوژي ببريم و اگر با يك ماه روزه داري، مصرف مواد غذايي را متعادل كنيم، بدن استراحت نسبي كرده و از آثار مثبت روزه بهر‌ه‌مند مي‌شود همچنين با روزه گرفتن مواد سمي از بدن دفع مي‌شوند.

مظفري با بيان اينكه بعضي از افراد در ماه رمضان توصيه‌هاي كلي را كمتر بكار مي‌برند و بجاي بهره‌گيري از ماه رمضان دچار مشكلاتي مي‌شوند، ادامه داد: بعضا در اين ماه مصرف بعضي از مواد غذايي را از حد متعادل خارج مي‌شود در ماه رمضان توليد زولبيا، باميه افزايش يافته و اين امر در جامعه رايج ‌شده كه روزه حتما با زولبيا باز شود در حاليكه در متون ديني ما تاكيد بر باز كردن روزه با خرما شده است چرا كه خرما داراي قند طبيعي، ارزشمند و ساده مي‌باشد و همچنين بهتر است روزه با غذاي سبك مثل نان و پنير و سبزي باز شود.

وي يادآور شد: برخي از افراد با حرص و ولع ‌روزه را باز مي‌كنند، مواد غذايي را بي محابا مصرف مي‌كنند كه حجم زيادي بر سيستم گوارشي وارد كرده و اشكالاتي براي آن ايجاد مي‌كند بنابراين لازم است مصرف را متعادل تر كنند.

اين متخصص تغذيه با تاكيد بر وعده سحري گفت: بعضي از افراد در ماههاي ديگر سال هم بعضي از وعده‌ها مانند صبحانه را حذف مي كنند و يا در ماه رمضان روزه را بدون سحري مي گيرند در حاليكه روزه بدون سحري مشكلاتي برايشان ايجاد مي‌كند مخصوصا در اين ايام كه رمضان در تابستان است و ساعات غذايي زيادتر مي‌باشد حتما سحري مصرف شده و مايعات به حد مطلوب استفاده گردد.

وي خاطر نشان كرد: بعضا در سحر آب زياد مصرف مي‌شود تا در طول روز كمتر تشنه شوند در حاليكه بايد گفت تشنگي در روز تابع بسياري از عوامل است و به ميزان آب مصرفي در سحر ارتباطي ندارد، ميزان درجه حرارت محيط، فعاليت فرد، ميزان پروتئين و نمك موجود در مواد غذايي در تشنه شدن فرد موثر هستند بنابراين بهتر است در وعده سحر از نمك كمتر استفاده شود.

مظفري بيان كرد: ‌بعضي از روزه‌داران به قصد تقويت خود از فرآورده‌هاي گوشتي در سحر بيشتر استفاده مي‌كنند در حاليكه مواد گوشتي به دليل دفع آب بيشتر فرد را تشنه تر مي كند و بايد در مصرف گوشت هم مراعات شود.

وي توصيه كرد: روزه داران ضمن رعايت اصول كلي در روزه داري، تنوع غذايي داشته باشند، زمان افطار، مواد غذايي ساده و كم حجم مصرف كنند.

اين متخصص تغذيه در پايان گفت: در بعضي از فرهنگ‌ها چند ساعت پس از افطار، شام مصرف مي‌شود چنانچه وعده شام دير هنگام صرف شود و فاصله كم با وعده سحري داشته باشد از خوردن سحري باز مي‌مانند پس بهتر است شام را با فاصله بيشتري تا سحر مصرف كنند و بطور كلي از نوشابه‌هاي گاز دار، شيريني‌جات و مواد غذايي محرك كمتر مصرف شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26666s, 18q