روزه‌داري به مبتلايان عفونت فعال كليه و كليه‌هاي سنگ‌ساز توصيه نمي‌شود

۱۳۸۸/۰۶/۰۷ - ۱۱:۲۹ - کد خبر: 17034
روزه‌داري به مبتلايان عفونت فعال كليه و كليه‌هاي سنگ‌ساز توصيه نمي‌شود
دكتر ايرج نجفي، متخصص كليه، در گفت‌وگو با ايسنا، در رابطه با تاثير روزه‌داري در بيماري‌هاي كليه، گفت: بيماري‌هاي كليوي با علل متفاوتي بروز مي‌كند. ديابت و فشار خون50 تا 60 درصد علت بيماري‌هاي كليوي را تشكيل مي‌دهند. همچنين بيماري‌هاي مادرزادي، سنگ كليه، عفونت و مواردي از اين قبيل نيز بيماري‌هاي كليوي را سبب مي‌شوند. بر اين اساس بسته به نوع بيماري كليه، شرايط روزه‌داري در افراد مبتلا متفاوت است.

وي با تاكيد بر آن كه روزه‌داري براي مبتلايان به عفونت فعال كليه و افراد داراي كليه‌هاي سنگ‌ساز به هيچ وجه توصيه نمي‌شود، ادامه داد: مبتلايان به اين بيماري‌ها بايد در طول روز از مايعات زياد مصرف كرده و همچنين حجم ادرار در آنها بايد زياد باشد. بنابراين روزه‌داري به كليه‌هاي اين افراد فشار وارد مي‌كند.

اين متخصص كليه ادامه داد: برخي افراد به اختلال دفع پروتئين مبتلا هستند و بدن آنها با دفع پروتئين مواجه است. به اين ترتيب بيماري‌هاي كليوي به اين شكل در اين بيماران نمود مي‌يابد. در صورتي كه اين افراد به مدت طولاني از مايعات استفاده نكنند خطر آنكه خونشان غليظ شده و به دنبال آن لخته خون در بدن تشكيل شود، زياد است. بنابراين روزه‌داري در اين افراد نيز توصيه نمي‌شود.

وي، روزه‌داري براي ديابتي‌هايي كه انسولين دريافت كرده و بيماري‌ آنها از كنترل خارج است را مجاز ندانست و گفت: اما روزه‌داري صحيح براي مبتلايان به نارسايي‌هاي خفيف كليه كه عمدتا علت زمينه‌اي بيماري‌شان، فشار خون، نفريت مزمن كليه (در صورتي كه پروتئين زياد دفع نكند) يا علل مادرزادي است، بسيار مناسب است؛ چرا كه بسياري از اين بيماران به چاقي مبتلا بوده و براي كنترل بيماري بايد كاهش وزن داشته باشند. همچنين در رژيم غذايي آنها لازم است از گوشت، نمك و چربي به ميزان بسيار كم استفاده شود. استعمال سيگار نيز براي اين بيماران مضر است. در مواردي كه امكان سنگ‌سازي كليه وجود دارد، لازم است هنگام سحر و افطار از آب و مايعات زياد استفاده شود.

دكتر نجفي در پايان گفت: تحقيقات نشان داده كه تغذيه و چاقي مي‌توانند عامل ايجاد فشار خون بالا و به دنبال آن تخريب و نارسايي كليه شوند. به اين ترتيب به منظور جلوگيري از پيشرفت نارسايي كليه، اصلاح عادات زندگي و الگوي تغذيه‌اي و همچنين مصرف اصولي داروها توصيه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12861s, 18q