سردرد را جدي بگيريد!

۱۳۸۸/۰۶/۰۸ - ۱۲:۰۸ - کد خبر: 17065
سردرد را جدي بگيريد!
دکتر عليرضا زالي جراح مغز و اعصاب و استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت وگو با ايسنا، با تاکيد بر اين که توجه به سردرد در کودکان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است؛ گفت: توجه به علايم سردرد در گروه سني اطفال، خصوصا در سنين کمتر از هشت سالگي، از اهميت خاصي برخوردار بوده و نيازمند توجه و پيگيري جدي از جانب پزشک است.

وي با اشاره به اينکه سردردهاي روحي رواني در اطفال شيوع کمتري دارد؛ خاطرنشان کرد: سردردهاي ارگانيک (با علل عضوي) در گروه سني اطفال نسبتا شايع‌تر از بقيه گروه هاي سني است.

دکتر زالي در خصوص سردردهايي که به دنبال ضربه به سر در گروه هاي سني مختلف ايجاد مي‌شود؛ گفت: خصوصا اگر اين نوع سردردها داراي سير پيش رونده باشد، از نظر پزشک اهميت ويژه‌اي جهت بررسي دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به اهميت سردرد در بيماراني که دچار بيماري مزمن و زمينه‌اي هستند؛ تاکيد كرد: در بيماران قلبي عروقي مزمن، بيماران با سابقه فشار خون بالا و افرادي که داروهاي ضد فشار خون مصرف مي‌کنند، بيماران ديابتي و افرادي که داروهاي ضد انعقادي مصرف مي‌کنند، وجود سردرد ناگهاني حاد و پيش رونده هم مي‌تواند يک ظن تشخيصي مهم تلقي شود. بنابراين افراد در صورت بروز اين نوع سردردها حتما بايد به پزشک مراجعه کنند.

دکتر زالي تاکيد کرد: مشخصا ثابت شده است که بين محل استقرار سردرد و عامل سردرد، هيچگونه همخواني و سازگاري مستقيمي وجود ندارد و اين که به تصورعام، سردرد در ناحيه خاصي از سر را به علت وجود مشکل در عضوي خاص نسبت مي‌دهند، هيچگونه پايه و اساس علمي ندارد. به عنوان مثال ممکن است فردي عليرغم وجود تومور در ناحيه پيشاني از سردرد در ناحيه پس سري شکايت داشته باشد.

وي در خصوص اهميت توجه به سردردهاي شديد و مقاوم به درمان در زنان باردار گفت: ممکن است اين سردرد علامتي ناشي از بالا رفتن فشار خون در دوران حاملگي باشد که اکلامپسي يا پره اکلامپسي ناميده مي‌شود و درخور توجه جدي است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26146s, 18q