شنا براي مبتلايان به بيماري‌هاي عفوني گوش ممنوع است

۱۳۸۸/۰۶/۱۰ - ۱۲:۳۲ - کد خبر: 17110
شنا براي مبتلايان به بيماري‌هاي عفوني گوش ممنوع است
دكتر عبدالحميد حسيني نيا در گفت‌وگو با ايسنا، آلودگي آب استخر، رودخانه، دريا و تركيبات شيميايي آب‌هاي گرم معدني را عامل تحريك مجراي گوش و به دنبال آن بيماري‌هاي عفوني، قارچي و باكتريايي گوش دانست و گفت: از آنجا كه معمولا شنا در فصل تابستان با اقبال زيادي روبروست، شيوع اين بيماري‌ها نيز در فصل تابستان بيشتر است.

وي، شيرجه و شنا در امواج متلاطم و سنگين دريا را از ديگر عوامل آسيب رسان به پرده گوش خواند و تاكيد كرد: استفاده از قالب‌هاي گوش‌ (فلاگ) و پنبه آغشته به وازلين به علت تحركات شديد مانند شيرجه، به تنهايي براي حفاظت از گوش مفيد نيست و بايد اين قالب‌ها را با كلاه مناسب شنا روي گوش‌ها قرار داد. اين گوشي‌ها مناسب افرادي است كه هنگام استحمام به دليل باز بودن پرده صماخ، عفونت‌ها يا عمل جراحي گوش، نبايد آب وارد گوش فرد شود.

اين متخصص گوش و حلق و بيني با اشاره به اين كه برخي به اشتباه براي خارج كردن آب از گوش، سر را به طرف گوشي كه آب در آن رفته خم كرده و روي يك پا جهش مي‌كنند، ادامه داد: اين شيوه، روشي سنتي است و در علم جديد جايگاهي ندارد و تنها با قرار دادن يك تكه پنبه خشك در مدخل گوش، آب جذب پنبه خواهد شد و مشكل برطرف مي‌شود.

حسيني نيا به افراد داراي زمينه‌هاي ابتلا به عفونت گوش توصيه كرد كه براي پيشگيري از عفونت پس از خارج شدن از استخر چند قطره الكل بوليك در گوش خود بريزند.

اين متخصص گوش، حلق و بيني استفاه از گوش پاك كن و سشوار، براي خشك كردن گوش را به علت آسيب رساندن به اندام‌هاي داخلي گوش رد و تاكيد كرد كه در صورت گرفتگي يا درد گوش با يك متخصص مشورت شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.90803s, 18q