دامنه مصرف داروهاي تقلبي در خلاء اطلاع‌رساني افزايش مي‌يابد

۱۳۸۸/۰۶/۱۱ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 17122
 دامنه مصرف داروهاي تقلبي در خلاء اطلاع‌رساني افزايش مي‌يابد
دکتر فريبرز فرساد، دبير همايش علمي داروسازان در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: مردم به دليل ناآگاهي در مقابل تبليغات اغوا کننده ماهواره‌ها بي آنکه از عوارض آن آگاهي داشته باشند اقدام به مصرف داروهاي تقلبي مي کنند.

به گفته دبير همايش علمي داروسازان ايران، تبليغات نامناسب و ماهواره‌اي عامل افزايش مصرف داروهاي تقلبي و غير استاندارد در کشور است.

دکتر فرساد ضمن اشاره به تبليغات رسانه‌هاي ماهواره‌اي افزود: تبليغات پررنگ رسانه‌هاي مختلف به خصوص شبکه‌هاي مختلف ماهواره‌اي، ناخودآگاه مردم را به سمت استفاده از اين‌گونه داروها سوق مي‌دهد.

وي با بيان اينکه حجم داروهاي تقلبي در کشور نزديک به 5 درصد کل داروهاي موجود است، افزود: هر فرآورده‌اي که به نحوي در تشخيص، پيشگيري و درمان بيماري‌هاي مورد استفاده قرار گيرد به عنوان دارو تعريف مي‌کنيم که اين داروها تشکيل شده از ماده موثره به اضافه مواد جانبي که اين داروها شناسنامه و هويت مشخص خود را طبق تعاريف FDA يا سيستم کارخانه توليد کننده رسمي کشور دارد، اگر به هر دليلي تخطي و انحراف از اين ميزان باشد، اين دارو داروي تقلبي محسوب مي شود.

استاديار دانشگاه علوم پزشکي ايران تصريح کرد: در کشورهاي در حال توسعه و کشورهاي آفريقايي تا حدود يک سوم تا 45 درصد از داروها، داروهاي تقلبي هستند . در کشور ما در چند سال اخير به دليل اعمال و تقويت سياست‌هاي نظارتي وزارت بهداشت، ميزان آن تا حدود زيادي کاهش پيدا کرده است اما با اين وجود بين يک تا 5 درصد ميزان شيوع اين دسته از داروها را در کشور داريم.

دبير اجرايي هشتمين همايش سالانه انجمن علمي داروسازان در خاتمه خاطرنشان كرد: اين دسته از داروهاي قاچاق در داروهايي خلاصه مي شود که براي مصارف آرايشي بهداشتي ، کاهش وزن ، دوپينگ ورزشي و افزايش انرژي و بيداري‌هاي مدت‌هاي طولاني به کار مي رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.61847s, 19q