برنزه کردن پوست، خطرناک است

۱۳۸۸/۰۶/۱۱ - ۱۰:۲۶ - کد خبر: 17124
برنزه کردن پوست، خطرناک است
دکتر محمد علي نيلفروش زاده، متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه دوران کودکي مهمترين سن از نظر دريافت اشعه مضر آفتاب است و بسياري از عوارض آفتاب که در سنين ميانسالي و پيري ظاهر مي شود، گفت: اغلب مردم آگاهي کافي از آثار زيان بخش آفتاب ندارند و يا به محافظت از آن اهميت نمي دهند و اين امر متاسفانه موجب شيوع ملانوم بدخيم در ايران شده است.

وي خاطر نشان کرد : سعي کنيد بين ساعت هاي 10 صبح تا 3 بعدازظهر که بيشترين ميزان اشعه مضر آفتاب وجود دارد (به خصوص در فصل تابستان) از خانه يا محيط هاي سر بسته خارج نشويد، همچنين در سايه حرکت کنيد و از مکان‌هايي که نور آفتاب به طور مستقيم مي تابد، عبور نکنيد.

دکتر نيلفروش‌زاده در مورد حفاظت دست‌ها از اشعه مضر آفتاب، گفت: بهتر است دستکش بپوشيد و از سايبان، چتر و کلاه‌هاي لبه دار استفاده کنيد، اندازه لبه اين کلاه‌ها بايد حداقل 5/7 سانتي متر باشد.

وي در خصوص درجه حفاظتي کرم هاي ضد آفتاب گفت: عدد مربوط به SPF حداقل بايد برابر 15 باشد.

وي با تاکيد بر اينکه برنزه کردن پوست کاري بسيار خطرناک است؛ گفت: از برنزه کردن پوست بپرهيزيد و کمتر حمام آفتاب بگيريد، از رفتن به سالن‌هاي مخصوص برنزه کردن پوست که از اشعه مصنوعي فرابنفش A براي اين کار استفاده مي کنند، خودداري کنيد در صورتي که تمايل داريد رنگ پوستتان برنزه باشد ، از کرم هاي مخصوص برنزه کردن استفاده کنيد تا ضمن در امان ماندن از اشعه آفتاب، رنگ دلخواهتان را نيز به دست آوريد البته استفاده از اين کرم‌ها نيز بي ضرر نيست.

دکتر نيلفروش زاده يادآور شد: کرم‌هاي ضد آفتاب به دليل جلوگيري از تخريب الياف پروتئيني پوست يعني کلاژن و الاستين از پير شدن پوست و افتادگي آن پيشگيري مي کند.

وي با تاکيد بر لزوم آموزش کودکان در خصوص محافظت صحيح از اشعه زيان بار نور خورشيد، گفت: کودکان به دليل فعاليت بيشتر در معرض تابش نور آفتاب قرار مي گيرند لذا از پوشاندن لباس هاي بدون آستين به آنها به خصوص در فصل تابستان خودداري کنيد و آنها را به استفاده از کلاه عادت دهيد.

آموزش به کودکان در زمينه دوري از آفتاب و استفاده از ضدآفتاب‌ها اهميت زيادي دارد، به افراد بزرگسالي هم که نسبت به اين مسئله آگاهي ندارند ، هشدار دهيد و آنها را از خطرهاي آفتاب آگاه سازيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14657s, 19q