افراط در تماشاي تلويزيون و بازي‌هاي رايانه يي از عوامل موثر در بروز چاقي كودكان است

۱۳۸۸/۰۶/۱۱ - ۱۰:۳۰ - کد خبر: 17125
افراط در تماشاي تلويزيون و بازي‌هاي رايانه يي از عوامل موثر در بروز چاقي كودكان است
سيده بهناز بهباني، دانش آموخته علوم پزشکي در تغذيه از دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي تهران در قالب پايان نامه کارشناسي ارشد وضعيت چاقي را بر اساس نمايه توده بدني و توده چربي بدن (FML) و (BML) و کارايي آن در تعيين چاقي کودکان بررسي کرد.

در مرحله اول اين بررسي به صورت مقطعي در دو مرحله بر روي ‌١٨٠٠ کودک دبستاني ‌١١-6 ساله سبزواري انجام شد در اين کودکان ضخامت چين پوستي در ناحيه عضله بازو و وزن اندازه گيري شدند.

شاخص توده چربي بدن مساوي با بيشتر از صدک ‌٩٠ در اين بررسي به عنوان چاقي واقعي در نظر گرفته شد از طرف ديگر شاخص توده بدني مساوي يا بيشتر از صدک ‌٩٥ و مساوي يا بيشتر در صدک ‌٨٥ و کمتر از صدک ‌٩٥ استاندارد CD000 به ترتيب به عنوان چاقي و اضافه وزن تعريف شدند.

نتايج آماري نشان مي دهد: بر اساس نمايه توده بدني به ترتيب ‌٨/٤ و ‌٩/٧ درصد کودکان چاق و داراي اضافه وزن بودند.

يافته هاي اين مطالعه حاکي است رتبه تولد، مدت تماشاي تلويزيون و يا بازي هاي رايانه ‌يي، شاخص توده بدني مادر، مصرف شام به عنوان وعده اصلي و خوردن غذاي پر حجم، خوردن غذاي بيرون، پفک، دريافت روزانه انرژي و درشت مغذي ها به ازاي هر کيلو گرم وزن بدن به طور معکوس با شاخص توده چربي بدن ارتباط داشتند.

همچنين ميان سن، جنس، فصل تولد، وزن هنگام تولد، سن شروع غذاي کمکي، مدت تغذيه با شير مادر، سن مادر در زمان بارداري، وضعيت اقتصادي، شغل والدين، دفعات مصرف شير، آب ميوه طبيعي، بستني، شکلات در ماه و درصد انرژي دريافتي روزانه از پروتيين با FML ارتباطي مشاهده نشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12076s, 19q